Results 2011

2011 All Ireland Championship Results

 

Results 2011

Please click on the titles below to expand

HORSES

The Bannow & Rathangan Three Year Old Horse All Ireland Championship 2011

The Bannow & Rathangan Three Year Old Horse All Ireland Championship
Bannow & Rathangan Show - Thursday, 8th July 2010

Prize Money Sponsored By Bannow & Rathangan Show Society
Prizes Sponsored By Galway Irish Crystal & Belleek China

Part of the Horse Sport Ireland National Showing

Championship series  Prize Fund: €6,000

   Prize Money Sponsored By Bannow & Rathangan Show Society

Prizes Sponsored By Galway Irish Crystal & Belleek China

Bannow & Ratangan Show Thursday the 14th July 2011

11_HSIlogosmall.jpg

 

Place 1st
Qualifying Show Bandon
Name Ballard Eagle
Owner Seamus Lehane Ballard House Ballymacowen Clonakilty Co Cork
Breeder Denis Collins Baurvilla Skibbereen Co Cork
Sire Master Imp
Dam Carrigroe Princess
Sire Of Dam KIldalton Gold
IHR 4934492


Place 2nd
Qualifying Show Thomastown
Name Redwood Lochain Clover
Owner D & C Kirkpatrick 23 Ballykeigle Road Comber Co Down
Breeder J & J Meade Milltown Malbay Co Clare
Sire French Buffet
Dam Laughtons Clover
Sire Of Dam Clover Hill
IHR 5102902


Place 3rd & Best Turned Out
Qualifying Show Armagh
Name Ballinacarra
Owner Desmond Gibson Hillside House 250 Rathfriland Road Dromara Co Down
Breeder Donal O Brien Ballinacarra Kilfenora Co Clare
Sire Ghareeb
Dam Ballard Lady
Sire Of Dam Sillot Hill
IHR 4898464


Place 4th
Qualifying Show Charleville
Name
Owner Brian Daly Scarteen Stud Newmarket Co Cork
Breeder Billy Daly Scarteen Stud Newmarket Co Cork
Sire Newmarket Jewel
Dam Newmarket Rare Cavalier
Sire Of Dam Cavalier Royale
IHR 4825014


Place 5th
Qualifying Show Saintfield
Name King Vechta
Owner Patrick & Antoinette Milligan 203 Dunmore Road Castlewellan Co Down
Breeder Patrick & Antoinette Milligan 203 Dunmore Road Castlewellan Co Down
Sire Vechta
Dam Missus M
Sire Of Dam Flagmount King
IHR 5051043


Place 6th
Qualifying Show Westport
Name
Owner Tiernan Gill Brookfield House Church Road Ballina Co Mayo
Breeder Jim Tempany Skreen Co Sligo 
Sire Limmerick
Dam Skreenmore Dark Stranger
Sire Of Dam Big Sink Hope
IHR 5070554


Place Best Filly
Qualifying Show Gorey
Name Indicator
Owner Derry Rothwell Greenhall Tinahely Co Wicklow
Breeder Lorraine Wallace Dromore Co Down
Sire Limmerick
Dam Weavers Wonder
Sire Of Dam Weavers Web
IHR 4944342
The Murnane & O'Shea Three Year Old Filly All Ireland Championship

The Murnane & O'Shea Three Year Old Filly All Ireland Championship
Bantry - Sunday 5th September 2010

Sponsored by Murnane & O'Shea Building Constructions Ltd., Bantry, Co. Cork.

1st. Anthony Gordon, Ballintubber Stud, Kilcon PO, Ballina, Co. Mayo.
Bred by James Kelly, Glenmore, Co. Wexford.
Sire: Kings Master, Dam: Bahrain Eile By Tasset, IHR: 4808114
Qualified at Ballina

2nd. Kate McMahon, Newcastle, Athenry, Co. Galway.
Bred by Owner
Sire: Silvano, Dam: April Moonshadow By Cashel Court, IHR: 4530926
Qualified at Athenry

3rd. Alice Norton, Newtownbarry House, Bunclody, Enniscorthy, Co. Wexford.
Bred by Owner
Sire: Lux Z, Dam: Miss Holly By I'm A Star, IHR: 4523071
Qualified at Bandon

4th. Kieran Fahy, Maulbrack, Enniskeane, Co. Cork.
Bred by Owner
Sire: Kings Master, Dam: Kief Princess By Nautilus, Dams IHR: 2608891
Qualified at Ballyvourney

5th. P.J Lehane, Castle View, Clonakilty, Co. Cork.
Bred by Owner
Sire: Courage, Dam: P J s Courage By Big Sink Hope
Qualified at Carbery

Best Turned Out. Raymond Cahalane, Castlejane Stud, Union Hall, Co. Cork.
Bred by Tom Toghill, Church Cross, Skibbereen, Co. Cork.
Sire: Big Sink Hope, Dam: Montrose Fur Bell By Ricardo Z, IHR: 4556773
Qualified at Ballyvourney

The Red Mills Non-Thoroughbred Two Year Old All Ireland Championship 2011

The Irish Shows Association & Tinahely Show Society

Present

The Red Mills Non-Thoroughbred Two Year Old All Ireland Championship

Sponsored By

Red Mills Goresbridge

Tinahely Monday1st August 2011

Place 1st
Qualifying Show Bandon 
Name Ballard Playboy 
Owner Seamus Lehane Ballard House Ballymacowen Clonakilty Co Cork 
Breeder Seamus Lehane Ballard House Ballymacowen Clonakilty Co Cork 
Sire Ghareeb 
Dam Ballard Queen 
Sire Of Dam Abdullah USA 
IHR 4864444


Place 2nd 
Qualifying Show Bannow & Rathangan 
Name Assagart Glory 
Owner John & Michael Roche Bell Lodge Stables Assagart, Foulksmills Co Wexford 
Breeder John & Michael Roche Bell Lodge Stables Assagart, Foulksmills Co Wexford 
Sire Colin Diamond 
Dam Assagart Golden Girl 
Sire Of Dam N/R 
IHR 3186570


Place 3rd 
Qualifying Show Castlegannon 
Name Mr Kingsley 
Owner John & Julia Crosby Courtnacuddy Enniscorthy Co Wexford 
Breeder Seadna O Neill Augha Bagenalstown Co Carlow 
Sire Kings Master 
Dam The Grange Woman 
Sire Of Dam Edmund Burke 
IHR 3206854


Place 4th 
Qualifying Show Carnew 
Name
Owner Mrs P R Bennett Backbull Farm Newcastle Co Wicklow 
Breeder Mrs P R Bennett Backbull Farm Newcastle Co Wicklow 
Sire Power Blade 
Dam The Principal Rose
Sire Of Dam Horace 
IHR 5282170


Place 5th 
Qualifying Show Carnew 
Name
Owner George Chapman Glandoran Gorey Co Wexford 
Breeder John Doyle Ramsfort Gorey Co Wexford 
Sire Emperor Augustus 
Dam Feebrack Lady 
Sire Of Dam Carrabawn View 
IHR 5066030


Place 6th
Qualifying Show Thomastown 
Name Redwood Clover 
Owner D & C Kirkpatrick 23 Ballykeigle Road Comber Co Down
Breeder Michael Carey Sion Hill Killucan Co Westmeath 
Sire Captain Clover 
Dam Sion Hill Diamond 
Sire Of Dam Gildawn Diamond 
IHR 4726557
The Two Year Old Filly All Ireland Championship 2011

The Irish Shows Association & Kildysart Show Society Present

The Kildysart Two Year Old Filly All Ireland Championship 

Sponsored By

 Clare Oil Co Ltd Abbey Contractors Ltd & Kildysart Show

 Part of the Horse Sport Ireland National Showing Championship series

Kildysart Show – Saturday 30th  July 2011

Place 1st
Qualifying Show Ennistymon
Name Name Lucy
Owner Gerry Grace Rusheen Kildysart Co Clare
Breeder Gerry Grace Rusheen Kildysart Co Clare
Sire Lux Z
Dam Rusheen Star
Sire Of Dam Big Sink Hope
IHR 5310056


Place 2nd
Qualifying Show Barryroe
Name Name Brookfield Miss Lux 
Owner Kieran O’ Gorman Brookfield House Clonakilty Co Cork
Breeder Kieran O’ Gorman Brookfield House Clonakilty Co Cork
Sire By Lux Z
Dam Kildysert Royale
Sire Of Dam Cavelier Royale
IHR 5226074


Place 3rd
Qualifying Show Ennistymon
Name Name Casey’s Lux Cruise 
Owner Tom Casey Quay Road Kildysart Co Clare
Breeder David Hogan Clohaninchy Quilty Co Clare
Sire Lux Z
Dam Sillot Sea Beauty
Sire Of Dam Cruising 
IHR 5185386


Place 4th
Qualifying Show Ballymote
Name Name Scattery Dawn 
Owner Jim Tempany Skreen Co Sligo
Breeder M/s Clohessy & McNamara Moneen Kilrush Co Clare
Sire Near Dock
Dam Scattery Knight
Sire Of Dam Diamond Serpeant
IHR 5069743


Place 5th
Qualifying Show Thomastown
Name Name
Owner Padraig Gleeson Ballyvoureen Cappamore Co Limerick
Breeder Pat Finn Frenchfort Oranmore Co Galway
Sire Cougar
Dam Parkmore Diamond
Sire Of Dam Diamond Lad
IHR 5155991


Place 6th
Qualifying Show Castlwellan
Name Name Ballylurgan Fly 
Owner Samuel J Smyth 27 Magherabeg Road Randalstown Co Antrim
Breeder Samuel J Smyth 27 Magherabeg Road Randalstown Co Antrim
Sire Sir Shutterfly
Dam Ballylurgan Joy
Sire Of Dam Cavalier Two For Joy
IHR 5154870
The Pat & Eileen Fitzgerald Yearling Colt Gelding All Ireland Championship 2011

The Irish Shows Association & Co Clare Show Society

Present

The Pat & Eileen Fitzgerald Yearling Colt Gelding All Ireland Championship

Sponsored By

Jim Fitzgerald Knockgriffin Farm Lexington Kentucky

Prize Fund €1500

Co Clare Show Ennis Sunday the 31st July 2011

 

Place 1st
Qualifying Show Kilrush
Owner Michael O Callaghan Cloncolman Lissycasey Ennis Co Clare
Breeder Kieran Broderick Skehana Clare Templemore CoTipperary
Sire Of Foal Lux Z
Dam Skehanas Linda
Sire Of Dam Dock Leaf
IHR 4697440


Place 2nd
Qualifying Show Galway
Owner Tiernan Gill Brookfield House Church Road Ballina Co Mayo
Breeder Lawrence Hillery Ballymacward BallinasloeCo Galway
Sire Of Foal Watermill Swatch
Dam Millstone Lady
Sire Of Dam Colin Diamond
IHR 5299543


Place 3rd
Qualifying Show Newmarket on Fergus
Owner Seamus Lehane Ballard House Ballymacowen Clonakilty Co Cork
Breeder Pat O Mahony Windy Ridge Winsor Hill Glanthaun Co Cork
Sire Of Foal Diamond Discovery
Dam Brooklodge Felicty Roberts
Sire Of Dam Horace
IHR 5128510


Place 4th
Qualifying Show Lurgan
Owner Ambrose Irwin Castleblaney Co Monaghan
Breeder Dermot O Sullivan Rosshill Kildysart Co Clare
Sire Of Foal Near Dock
Dam My Only Hope
Sire Of Dam Big Sink Hope
IHR 5323681


Place 5th & Best Turned Out
Qualifying Show Galway
Owner Margaret Jeffers Ballykelly House Drinagh Co Wexford
Breeder Margaret Jeffers Ballykelly House Drinagh Co Wexford
Sire Of Foal Ballykelly Emperor by Emperor Augustus
Dam Corrib Eva
Sire Of Dam Salluceva
IHR 5286545


Place 6th
Qualifying Show Midleton
Owner P.J Lehane, Castle View Clonakilty, Co Cork
Breeder P.J Lehane, Castle View Clonakilty, Co Cork
Sire Of Foal Lux Z
Dam P J s Hope
Sire Of Dam Big Sink Hope
IHR 4003798
The Yearling Filly All Ireland Championship Scariff

The Yearling Filly All Ireland Championship
Scariff - Saturday 4th September 2010

Sponsored By Sportsworld Netting Scariff

1st. Tom Casey, Quay Road, Kildysart, Co. Clare.
Bred by David Hogan, Clohaninchy, Quilty, Co. Clare.
Sire: Lux Z, Dam: Sillot Sea Beauty By Cruising, IHR: 5185386
Qualified at Ennis

2nd & Best Turned Out. Kieran O'Gorman, Brookfield House, Clonakilty, Co. Cork.
Bred by Owner
Sire: Brookfield Miss Lux By Lux Z, Dam: Kildysert Royale By Cavelier Royale, IHR: 5226074
Qualified at Dunmanway

3rd. Cecilia Delaney, Ballymount, Colbinstown, Co. Kildare.
Bred by Owner
Sire: Lakeshore Road, Dam: Glebe Ebony and Ivory By Bonnie prince, IHR: 5094690
Qualified at Castlegannon

4th. Tom Casey, Quay Road, Kildysart, Co. Clare.
Bred by William Smyth, 36 Creevyargon Road, Ballinahinch, Co. Down, BT24 8YD.
Sire: Ricardo Z, Dam: Cosmo Girl By Limmerick, IHR: 5058332
Qualified at Armagh

5th. Michael Feeney, Ballycormack House Stud, Aglish, Co. Tipperary.
Bred by M/s Clohessy & McNamara, Moneen, Killimer, Kilrush, Co. Clare.
Sire: Scattery Dawn By Near Dock, Dam: Scattery Knight By Diamond Serpeant, IHR: 5069743
Qualified at Roscommon

6th. Kieran Fahy, Maulbrack, Enniskeane, Co. Cork.
Bred by Owner
Sire: Valentine By Chacoa, Dam: Tavarua By Edmund Burke, IHR: 5261001
Qualified at Dunmanway

The Gain Colt Foal All Ireland Championship

The Gain Colt Foal All Ireland Championship
Ballinasloe - Saturday 2nd October 2010

Sponsored by Gain Feeds

1st. Dermot O'Sullivan, Rosshill, Kildysart, Co. Clare.
Bred by owner.
Sire: Near Dock, Dam: My Only Hope By Big Sink Hope, Dams IHR: 4471963
Qualified at Kildysart

2nd. Kieran Fahy, Maulbrack, Enniskeane, Co. Cork.
Bred by owner.
Sire: VDL Arkansas, Dam: Kief Princess By Nautilus, Dams IHR: 2608891
Qualified at Dunmanway

3rd. Kieran O'Gorman, Brookfield House, Clonakilty, Co. Cork.
Bred by owner.
Sire: Lux Z, Dam: Kildysart Royale By Cavalier Royale, Dams IHR: 2735395
Qualified at West Cork Horse Breeders

4th & Best Turned out. James Lynch, Ballylemon, Cappagh, Co. Waterford.
Bred by owner.
Sire: Near Dock, Dam: Rosewood Chiff Chaff By Political Merger, Dams IHR: 2397663
Qualified at Galway

5th. Tom Lenihan, New House, Lakeview, Claregalway, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: French Buffet, Dam: Lautons Clover By Clover Hill, Dams IHR: 1982168
Qualified at Loughrea

6th. P.J Lehane, Castle View, Clonakilty, Co. Cork.
Bred by owner.
Sire: Lux Z, Dam: P.J's Hope By Big Sink Hope, Dam: Dams IHR: 4003798
Qualified at West Cork Horse Breeders

The Traditional Irish Sport Horse Colt Foal All Ireland Championship

The Traditional Irish Sport Horse Colt Foal All Ireland Championship
Mountbellew - Saturday 11th September 2010

Sponsored by The Malthouse Bar & Restaurant, Mountbellew; Briggs Drapery;
Roco Engineering, Mountbellew; Farrell Brothers, Mountbellew.
Prize Fund €2,000

1st & Champion Foal. James Lynch, Ballylemon, Cappagh, Co. Waterford.
Bred by Owner.
Sire: Near Dock, Dam: Rosewood Chiff Chaff By Political Merger, Dams IHR: 2397663
Qualified at Bansha

2nd. Dermot O'Sullivan, Rosshill, Kildysart, Co. Clare.
Bred by Owner.
Sire: Near Dock, Dam: My Only Hope By Big Sink Hope, Dams IHR: 4471963
Qualified at Ennistymon

3rd. Sheila Barry, Magowna, Inch, Ennis, Co. Clare.
Bred by Owner.
Sire: Ghareeb, Dam: Mythical Cruise By Cruising, Dams IHR: 2696352
Qualified at Scariff

4th. Tom Lenihan, Lakeview, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Owner.
Sire: French Buffet, Dam: Lautons Clover By Clover Hill, Dams IHR: 1982168
Qualified at Loughrea

5th. Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Owner.
Sire: Colin Diamond, Dam: Kilcahill Gold By Triggerero, Dams IHR: 2446848
Qualified at Longford

6th & Best Turned Out. Margaret Jeffers, Ballykelly House, Drinagh, Co. Wexford.
Bred by Owner.
Sire: Emperor Agustus, Dam: Mare Debbies Clover By Farney Clover, IHR: 5286545
Qualified at Enniscorthy

7th. Gerry Murray, Cahertrim, Ardrahan, Co. Galway.
Bred by Owner.
Sire: Golden Warrior, Dam: Loobrhu Looking For By Lookiing For, Mares IHR: 2569771
Qualified at Gort

8th. P J Wall, Charlestown, Co. Mayo.
Bred by Owner.
Sire: LE ONE, Dam: Charlestown Hero By Duleek Hero, Dams IHR: 2328828
Qualified at Bonniconlon

The Traditional Irish Sport Horse Filly Foal All Ireland Championship

The Traditional Irish Sport Horse Filly Foal All Ireland Championship
Mountbellew - Saturday 11th September 2010

Sponsored by The Malthouse Bar & Restaurant, Mountbellew; Briggs Drapery;
Roco Engineering, Mountbellew; Farrell Brothers, Mountbellew.
Prize Fund €2,000

1st. Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Owner.
Sire: Colin Diamond, Dam: Kilcahill Naomi By Clover Brigade, Dams IHR: 2669727
Qualified at Ardrahan

2nd. Jimmy Casey, Clonola, Kildysart, Co. Clare.
Bred by Owner.
Sire: Watermill Swatch, Dam: Kildysart Star By Coevers Diamond Bay, Dams IHR: 2463973
Qualified at Ennistymon

3rd. Michael Keane, Moveen, Kilkee, Co. Clare.
Bred by Owner.
Sire: Watermill Swatch, Dam: Mikes Dolly By Rakish Paddy, Mares IHR: 2633690
Qualified at Kilrush

4th & Best Turned Out. Derry Rothwell, Greenhall, Tinahely, Co. Wicklow.
Bred by Owner.
Sire: Laughtons Flight, Dam: Greenhall Miss Cruise By Cruising, Dams IHR: 2711982
Qualified at Tinahely

5th. John Corbett, Dungar Park, Roscrea, Co. Tipperary.
Bred by Owner.
Sire: Boherdeal Clover, Dam: Dungar Flight By Laughtons Flight, Dams IHR: 4312510
Qualified at Roscommon

6th. Donnellan Bros, Ballylean, Kildysart, Co. Clare.
Bred by Owner.
Sire: Watermill Swatch, Dam: Ballyhuskey By Rockbarton Silver, Dams IHR: 4277228
Qualified at Mullagh

7th. Liam Ryan, Killasolan, Mountbellew, Co. Galway.
Bred by Owner.
Sire: Oh Carols Rebel, Dam: Fanny May By Ard Granpa, Dams IHR: 41764623
Qualified at Loughrea

8th. Pat & Mary Lennon, Tubberclair, Glasson, Athlone, Co. Westmeath.
Bred by Owner.
Sire: Watermill Swatch, Dam: Salamond Lady By Sulaafah, Dams IHR: 4170501
Qualified at Longford

The A Browne All Ireland Filly Foal Championship Final

The A Browne All Ireland Filly Foal Championship Final
Moate - Saturday 28th August 2010

Sponsored By A Browne Limited

1st. Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Owner
Sire: Colin Diamond, Dam: Kilcahill Naomi By Clover Brigade, Dams IHR: 2669727
Qualified at Loughrea

2nd Best Turned Out. Raymond Cahalane, Castlejane Stud, Union Hall, Co. Cork.
Bred by Tom Toghill, Church Cross, Skibbereen, Co. Cork. Sire: Painters Row, Dam: Krystal Rath By Limmerick, Mares IHR: 4204190
Qualified at Barryroe

3rd. Donnellan Bros, Ballylean, Kildysart, Co. Clare.
Bred by Owner
Sire: Watermill Swatch, Dam: Ballyhuskey By Rockbarton Silver, Dams IHR: 4277228
Qualified at Kildysart

4th. Susan Traynor, Crillea House, Shercock, Co. Cavan.
Bred by Owner
Sire: Porsch, Dam: Final Chapter, IHR: 5261824
Qualified at Castleblaney

5th. Michael Jackson, Sea Road, Ballycastle, Co. Mayo.
Bred by Owner
Sire: Classic Vision, Dam: Bunatrahir Bay By Guilland, IHR: 4762882
Qualified at Mohill

6th. Michael Dooner, Creggan, Glasson, Athlone, Co. Westmeath.
Bred by Owner
Sire: Riverland Rio, Dam: Ravishing Ruby By Zero Watt, Dams IHR: 2694545
Qualified at Granard

The County Clare Broodmare All Ireland Championship

The County Clare Broodmare All Ireland Championship
Co. Clare Show, Ennis - Sunday 1st August 2010

Sponsored By FBD

1st. William Smyth, 36 Creevyargon Road, Ballinahinch, Co. Down, BT24 8YD.
Bred by Jack Cowan, 37 Drumnagally Road, Banbridge, Co. Down.
Mare: Cosmo Girl By Limmerick, Foal By Loughahoe Guy, Dam of Mare: Cherryville Spledour, Mares IHR: 4266592
Qualified at Ballymena

2nd. Michael Roche, Bell Lodge Stables, Assagart, Foulksmills, Co. Wexford.
Bred by owner.
Mare: Assagart Wonder By Flagmount King, Filly Foal: Assagart Dancer By Nigrasine, Dam Of Mare: Assagart Kitty By Don Tritian, Mares IHR: 2679562
Qualified at Athlone

3rd. Sheila Barry, Magowna, Inch, Ennis, Co. Clare.
Bred by Mrs G Briner, Rockview House, Gorteen, Castlecomer, Co. Kilkenny.
Mare: Mythical Cruise By Cruising, Foal By Ghareeb, Dam of Mare: Rainy Times By Bahrain, Mares IHR: 2696352
Qualified at Loughrea

4th. Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Bred by owner.
Mare: Kilcahill Naomi By Clover Brigade, Foal By Colin Diamond, Dam Of Mare: Madona By Triggerero, Mares IHR: 2669727
Qualified at Ardrahan

5th. Kieran Fahy, Maulbrack, Enniskeane, Co. Cork.
Bred by owner.
Mare: Kief Princess By Nautilus, Colt Foal By VDL Arkansas, Dam of Mare: Parkroe Mandy By Knockboy, Mares IHR: 2608891
Qualified at Dunmanway

6th. Gerry Murray, Cahertrim, Ardrahan, Co. Galway.
Bred by owner.
Mare: Loobrhu Looking For By Lookiing For, Foal By Golden Warrior, Dam of Mare: Gingers Pride By Ginger Dick, Mares IHR: 2569771
Qualified at Ardrahan

Best Turned Out. Ronan Wilson, Howaths Hill, Kimalum, Blessington, Co. Wicklow.
Bred by James Gahen, Ballycougeen, Ferns, Co. Wexford.
Mare: Swift By Kildalton King, Foal By Grange Bouncer, Dam of Mare: Carrigeen Miss By Maguire Side, Mares IHR: 2748484
Qualified at Carnew

Foal Prizes

Champion Colt Foal. Kieran Fahy, Maulbrack, Enniskeane, Co. Cork.
Bred by owner.
Mare: Kief Princess By Nautilus, Colt Foal By VDL Arkansas, Dam of Mare: Parkroe Mandy By Knockboy, Mares IHR: 2608891
Qualified at Dunmanway

Reserve Colt Foal. William Smyth, 36 Creevyargon Road, Ballinahinch, Co. Down, BT24 8YD.
Bred by Jack Cowan, 37 Drumnagally Road, Banbridge, Co. Down.
Mare: Cosmo Girl By Limmerick, Foal By Loughahoe Guy, Dam of Mare: Cherryville Spledour, Mares IHR: 4266592
Qualified at Ballymena

Champion Filly Foal. Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Bred by owner.
Mare: Kilcahill Naomi By Clover Brigade, Foal By Colin Diamond, Dam Of Mare: Madona By Triggerero, Mares IHR: 2669727
Qualified at Ardrahan

Reserve Filly Foal. Michael Keane, Moveen, Kilkee, Co. Clare.
Bred by Francis Creaven, Ross Lodge, Headford, Co. Galway.
Mare: Mikes Dolly By Rakish Paddy, Foal By Watremill Swatch, Dam Of Mare: Ross Lodge, Mares IHR: 2633690
Qualified at Athenry

The Lanigan Mare & Foal Western Region Championship

The Lanigan Mare & Foal Western Region Championship
Ballinrobe - Sunday 5th September 2010

Sponsored by Tesco Ireland and B & P Heaney Stonemasons, Hollymount

1st. P.J. Glynn, Craobhin House, Crannaghmore, Athlone, Co. Roscommon.
Bred by Pakie Wafer, Parkmore, Carnew, Co. Wicklow.
Mare: Parkmore Diva By Van Dantzig, Foal By French Buffet, Dam of Mare: Parkmore Diamond By Diamond lad, Dams IHR: 4441682
Qualified at Galway

2nd. Michael O'Grady, Carrowkeel, Murisk, Westport, Co. Mayo.
Bred by John Dunne, Belturbet, Co. Cavan.
Mare: Ashlawn Star By Agherlow, Dam of Mare: Cormaglava Logan Berry By Silver Sam, Mares IHR: 4353172
Qualified at Louisburgh

3rd & Best Turned Out. Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Owner
Mare: Kilcahill Naomi By Clover Brigade, Foal By Colin Diamond, Dam of Mare: Madonna Hill By Triggerero, Mares IHR: 2697727
Qualified at Corrandulla

4th. Eamon Hennigan, Bonniconlon, Ballina, Co. Mayo.
Bred by Owner
Mare: Conquering Angel By The Conqueror, Foal By Corballa Cruise, Dam of Mare: Good Time Angel By Good Time, IHR: 2768016
Qualified at Bonnicionlon

The All Ireland Breeders Championship

The All Ireland Breeders Championship
Cannmore Equestrian Centre, Kilgarriffe, Clonakilty - Sunday, 12th September 2010

Sponsored by Pegus Horse Feeds.

1st. Desmond Gibson, 250 Rathfriland Road, Dromara, Co. Down, BT25 2EH.
Bred by Mrs Sarah Fleming, Sarahville, Redcross, Co. Wicklow.
Mare: Ballycapple Blackbird By Ghareeb, Dam Of Mare: Ballycapple Clover By Clove Hill, Mares IHR: 4418666
Qualified at Armagh

2nd. William Smyth, 36 Creevyargon Road, Ballinahinch, Co. Down, BT24 8YD.
Bred by Jack Cowan, 37 Drumnagally Road, Banbridge, Co. Down.
Mare: Cosmo Girl By Limmerick, Foal By Loughahoe Guy, Dam of Mare: Cherryville Splendour, Mares IHR: 4266592
Qualified at Armagh

3rd. P.J. Glynn, Craobhin House, Crannaghmore, Athlone, Co. Roscommon.
Bred by Pakie Wafer, Parkmore, Carnew, Co. Wicklow.
Mare: Parkmore Diva By Van Dantzig, Foal By French Buffet, Dam of Mare: Parkmore Diamond By Diamond Lad, Dams IHR: 4441682
Qualified at Galway

4th. Niall O'Donovan, Gurrandruig, Timoleague, Co. Cork.
Bred by Simon McCarthy, Butlerstown, Bandon, Co. Cork.
Mare: Gurrandruig Sally By Poltarf, Foal By Lux Z, Dam of Mare: Balldelvin By Cassontierre, Mares IHR: 4302344
Qualified at Dunmanway

5th & Best Turned Out. Raymond Cahalane, Castlejane Stud, Union Hall, Co. Cork.
Bred by Tom Toghill, Church Cross, Skibbereen, Co. Cork.
Mare: Krystal Rath By Limmerick, Foal By Painters Row, Dam of Mare: Kitty Rath By Edmund Burke, Mares IHR: 4204190
Qualified at Charleville

6th. John Hickey, Coronea, Skibbereen, Co. Cork.
Bred by Owner
Mare: Coronea Star By Star Kingdom, Foal By Buster King, Dam: Queen of Coronea By Bassomtierre, Mares IHR: 2794051
Qualified at Carbery

The All Ireland Ridden Hunter Championship

The All Ireland Ridden Hunter Championship
Ardrahan - Sunday 11th July 2010

Sponsored by Ardrahan Show Society & Friends of the Show

1st. Pat Fallon, c/o Orchard Cottage Stables, Comber, Co Down.
Breeder: Elsie Kearney, Sire: Lux Z

2nd. Pat Fallon, c/o Orchard Cottage Stables, Comber, Co Down.
Sire: Ricardo Z

3rd. Lyndsey O'Brien, Knockanes House, Adare, Co Limerick.
Sire: Olympic Lux

4th & Best Four Year Old. Lynne Boggs, c/o Orchard Cottage Stables, Comber, Co Down.
Breeder: Kathleen Maguire, Sire: Hermes de Reve

5th. Olga Scully, The Courtyard, Renville, Oranmore, Co. Galway.
Breeder: Marie Deasey, Sire: Carrabawn View

6th. James Lynch, c/o Orchard Cottage Stables, Comber, Co. Down.
Breeder: Patrick Byrne, Sire: Kings Master

Best Turned out Horse and Rider. Sean Jones, Scariff, Co. Clare.


The Ballycormac House Stud Ridden Irish Draught Championship

The Ballycormac House Stud Ridden Irish Draught Championship
Ardrahan - Sunday 11th July 2010

Sponsored by Michael Feeney & Fiona Lynch, Ballycormac House Stud, Aglish, Roscrea, Co. Tipperary.

1st. Cathriona Glynn, Castletaylor, Ardrahan, Co. Galway.
Breeder: Alison Wall, Sire: Jack of Diamonds

2nd. Bill Bourns, Ganty, Craughwell, Co. Galway.
Sire: Grosvenor Lad

3rd & Best Turned Out Horse and Rider. Sam McAteer, c/o Orchard Cottage Stables, Comber, Co. Down.
Breeder: Pauline Flynn, Sire: Grosvenor Lad

4th. Tracey Foley, 45 Marwood Green, Glanmire, Co. Cork.
Breeder: Gerry Murray, Cahertrim, Ardrahan, Co. Galway.
Sire: Cream of Diamonds

5th. Tom McNamara, Shanbally, Craughwell, Co. Galway.
Breeder: Colm Reynolds, Sire: Grosvenor Lad

6th. Judy Pearson, Gurteen College, Ballingarry, Roscrea, Co. Tipperary.
Breeder: Hugo Perdue, Sire: Classic Vision.

The All Ireland Irish Draught Stallion Championship

The All Ireland Irish Draught Stallion Championship
Clonaslee - Sunday, 12th September 2010

Sponsored by Horse Sport Ireland.

1st. Michael & Chris Mannion, Doon, Ballinahown, Athlone, Co. Offaly.
Bred by Mary Flynn, Doon, Ballinahown, Athlone, Co. Offaly.
Sire: Wingap Blue By Carrabawn View, Dam: Wingap Yetminister By Blue Henry, IHR 2667671 (RID 914)

2nd. Jimmy Quinn, Cappa Stud, Annaghwest, Annaghdown, Co. Galway.
Bred by Seamus Leahy, Headford, Co. Galway.
Sire: Cappa Cassanova By Welcome Flagmount, Dam: Headford Beauty By Kildalton Gold, IHR: 2944400 (RID 927)

3rd. Timothy Wilson, Clough, Castlecomer, Co. Kilkenny.
Bred by Thomas McEntee, Castleblaney, Co. Mayo.
Sire: Shenandoagh Prince Holly By Holycross, Dam: Shenandoagh Princess By Flagmount King, IHR: 4146688 (RID 889)

The Irish Draught Three Year Old RID Mare Championship

The Irish Draught Three Year Old RID Mare Championship
Bonniconlon - Monday, 2nd August 2010

Sponsored By Texoil Ireland

1st. Seamus Sloyan, Tully, Carrowbehy, Castlerea, Co. Roscommon.
Bred by Ray Sloyan, Brackloon North, Ballyhauis, Co. Mayo.
Sire: Elm Hill, Dam: Morning Glow By Diamond Lad, IHR: 4658574
Qualified at Armagh

2nd. Richard Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co. Mayo.
Bred by Eddie Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co. Mayo.
Sire: Crannagh Hero, Dam: White River By Carabawn View, IHR: 4697861
Qualified at Westport

3rd. Sean Colhoun, 11 Hillhead Road, Urnay, Strabane, Co. Tyrone BT82 9RD.
Bred by owner.
Sire: Agherlow, Dam: Wood View Star By Flagmount King, IHR: 4741325
Qualified at Armagh

4th. Pat Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co. Mayo.
Bred by Eddie Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co. Mayo.
Sire: Crannagh Hero, Dam: Holly Daisy, IHR: 4656241
Qualified at Westport

5th. Jim Steele, Manorcunningham, Co. Donegal.
Bred by M Colhoun & G Tunney, 11 Hillhead Road, Urney, Strebane, Co Tyrone, BT82 9RD.
Sire: Rockrimmon Silver Diamond, Dam: Bell Lady By Star Kingdom, IHR: 4741421
Qualified at Finn Valley

6th & Best Turned Out. Michael Feeney, Ballycormack, Aglish, Roscrea, Co. Tipperary.
Bred by James Ryan, Birdhill, Co. Tipperary.
Sire: Woodland Boy, Dam: Coolruss Lady By Slyduff Hero, IHR: 4658756
Qualified at Bridgetown

The Irish Draught 2 Year Old Filly All Ireland Championship

The Irish Draught Two Year Old Filly All Ireland Championship
Limerick – Sunday 22nd August 2010

1st. John Butler, Dreelingstown, Rathmoyle, Co. Kilkenny.
Bred by Gerard Reilly, Adamstown, Templemore, Co. Tipperary.
Sire: Star Kingdom, Dam: Derrynagarra Sorrel By Rakish Paddy, IHR: 5080260
Qualified at Athlone

2nd. Padraig Bohan, Gortfada, Mohill, Co. Leitrim.
Bred by Kay Blackwell-Brazil, Glann Lodge, Ballinahown, Athlone, Co. Westmeath.
Sire: Heigh-ho-Duibh, Dam: Glann Ivy, IHR: 5042056
Qualified at Longford

3rd. Eddie Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co. Mayo.
Bred by Owner
Sire: Crannagh Hero, Dam: Ginger Grace By Ginger Dick, IHR: 5042961
Qualified at Westport

4th & Best Turned Out. Peter O'Donovan, Foxhall, Rosscarbery, Co. Cork.
Bred by Owner
Sire: Holycross, Dam: Silver Fox By Fast Silver, IHR: 5087692
Qualified at Bandon

The Roscommon Irish Draught Yearling Filly Championship 2011

The Irish Shows Association & Roscommon Show

Presents

The All Ireland Irish Draught Yearling Filly Championship

Sponsored By

Hannons Hotel Athlone Road Roscommon

 Part of the Horse Sport Ireland National Showing Championship series

Final Roscommon Show Saturday the 20thAugust 2011

11_HSIlogosmall.jpg

 

Place 1st
Qualifying Show Westport 
Owner Seamus Sloyan Tully Carrowbehy Castlerea Co Roscommon
Breeder Tom Burke Killodoon Louiburgh Co Mayo 
Sire Clew Bay Bouncer 
Dam Ballintaffy Lady
Sire Of Dam Grosvenor Lad 
IHR 5269430


Place 2nd
Qualifying Show Crossmolina
Owner John P Lavin Lurga Charlestown Co Mayo
Breeder John P Lavin Lurga Charlestown Co Mayo
Sire Clonakilty Hero 
Dam Cloonalison 
Sire Of Dam Golden Warrior 
IHR 3213450


Place 3rd & Best Turned out 
Qualifying Show Arva
Owner Valerie Davis Cloughroe Stud Drumkeen Ballybofey Lifford Co Donegal
Breeder Richard Murphy Lecarrow Charlestown Co. Mayo 
Sire Crannagh Hero 
Dam Key To The Kingdom
Sire Of Dam Star Kingdom 
IHR 5351571


Place 4th
Qualifying Show Crossmolina
Owner Martin Shaughnessy Ballinamore Bridge Stud Castlefrench Ballinasloe Co Galway
Breeder Martin Shaughnessy Ballinamore Bridge Stud Castlefrench Ballinasloe Co Galway
Sire Oh Carols Rebel 
Dam Castlefrench Lady
Sire Of Dam Grandpa
IHR 5165123


Place 5th
Qualifying Show Longford
Owner Colin Coulter 11 Main Street Castlederg Co Tyrone
Breeder Noreen Kelly Woodhaven Ballinderry Kilconnell Ballinasloe Co Galway 
Sire Kilconnell Lady Shave by Carrickrock Close Shave 
Dam Kilconnell Star 
Sire Of Dam Donovan
IHR 4768954


Place 6th
Qualifying Show Mullingar
Owner Tom Kinsella Ballygullen Cranford Gorey Co Wexford 
Breeder Pat & Miriam O Sullivan Cherrywood Cloattin Gorey Co Wexford 
Sire Ban Valley Aprils Way by Coolcronan Wood
Dam Gurraun Broadway
Sire Of Dam Carrabawn View
IHR 4795206
The Leitrim Irish Draught Breeders All Ireland Championship 2011

The Leitrim Irish Draught Breeders All Ireland Championship     

Sponsored By Horse Sport Ireland & Leitrim I D Horse Breeders Association

Part of the Horse Sport Ireland National Showing Championship series  

Final: Mohill –21st  August 2011

11_HSIlogosmall.jpg

Place 1st 
Qualifying Show Manorhamilton
Owner Richard Murphy Lecarrow Charlestown Co. Mayo
Breeder Eddie Murphy Lecarrow Charlestown Co. Mayo
Sire Of Foal Tors Gentleman Farmer
Sire Of Dam White River By Carrawbawn View
Dam of Mare Grey Knave By Knave of Hearts 
IHR 4212577


Place 2nd 
Qualifying Show Omagh
Owner Nigel & Charlotte Moore Tullyroe 41 Tullywest RoadM Crumlin Co Antrim BT 29 4SP
Breeder Nigel & Charlotte Moore Tullyroe 41 Tullywest Road Crumlin Co Antrim BT 29 4SP
Sire Of Foal Kilcotton Cross
Sire Of Dam Tully’s Valley By Crosstown Dancer 
Dam of Mare Tully’s Triumph By Western Light 
IHR (Mares) 4073645




Place 3rd 
Qualifying Show Corrandulla  
Owner Tom Burke Coolagh Castlegar Galway
Breeder Mrs Sarah Carr Slievefinn Claregalway Co Galway 
Sire Of Foal Fintan Himself 
Sire Of Dam Feeragh Glas By Grosvenor Lad
Dam of Mare Sllievefinn Lass By Powerswood Purple 
IHR (Mares) 4221674 


Place 4th 
Qualifying Show Ballymote 
Owner John Robinson Drumore Kilmacrennan Letterkenny Co Donegal
Breeder S D Benson
Sire Of Foal Crystal Crest 
Sire Of Dam Woodclose Bella Blu By Blue Champion 
Dam of Mare Woodclose Silver Storm By Gortboy 
IHR 3100621


Place 5th & Best Turned Out 
Qualifying Show Athlone
Owner Darragh Glynn Craobhin House Crannaghmore Athlone Co Roscommon 
Breeder Dawn Feerick Lavally Ballinrobe Co Mayo
Sire Of Foal Dunkerrin Grey Mist 
Sire Of Dam Clooneen Diamond Star By Star Kingdom 
Dam of Mare Cappacurry Belle By Corran Ginger 
IHR (Mares) 4232923


Place 6th
Qualifying Show  Castlerea 
Owner Danny Molloy Newcastle Fardrum Athlone Co Westmeath 
Breeder Elizabeth Deane Buttevant Co Cork 
Sire Of Foal Prescottts Diamond 
Sire Of Dam Baltydaniel Silver Queen By Fast Silver 
Dam of Mare Mill Hollow Queen By Annaghdown Star 
IHR (Mares) 4280688 


Place 1st 
Qualifying Show Manorhamilton
Owner Richard Murphy Lecarrow Charlestown Co. Mayo
Breeder Eddie Murphy Lecarrow Charlestown Co. Mayo
Sire Of Foal Tors Gentleman Farmer
Sire Of Dam White River By Carrawbawn View
Dam of Mare Grey Knave By Knave of Hearts 
IHR 4212577


Place 2nd 
Qualifying Show Omagh
Owner Nigel & Charlotte Moore Tullyroe 41 Tullywest RoadM Crumlin Co Antrim BT 29 4SP
Breeder Nigel & Charlotte Moore Tullyroe 41 Tullywest Road Crumlin Co Antrim BT 29 4SP
Sire Of Foal Kilcotton Cross
Sire Of Dam Tully’s Valley By Crosstown Dancer 
Dam of Mare Tully’s Triumph By Western Light 
IHR (Mares) 4073645




Place 3rd 
Qualifying Show Corrandulla  
Owner Tom Burke Coolagh Castlegar Galway
Breeder Mrs Sarah Carr Slievefinn Claregalway Co Galway 
Sire Of Foal Fintan Himself 
Sire Of Dam Feeragh Glas By Grosvenor Lad
Dam of Mare Sllievefinn Lass By Powerswood Purple 
IHR (Mares) 4221674 


Place 4th 
Qualifying Show Ballymote 
Owner John Robinson Drumore Kilmacrennan Letterkenny Co Donegal
Breeder S D Benson
Sire Of Foal Crystal Crest 
Sire Of Dam Woodclose Bella Blu By Blue Champion 
Dam of Mare Woodclose Silver Storm By Gortboy 
IHR 3100621


Place 5th & Best Turned Out 
Qualifying Show Athlone
Owner Darragh Glynn Craobhin House Crannaghmore Athlone Co Roscommon 
Breeder Dawn Feerick Lavally Ballinrobe Co Mayo
Sire Of Foal Dunkerrin Grey Mist 
Sire Of Dam Clooneen Diamond Star By Star Kingdom 
Dam of Mare Cappacurry Belle By Corran Ginger 
IHR (Mares) 4232923


Place 6th
Qualifying Show  Castlerea 
Owner Danny Molloy Newcastle Fardrum Athlone Co Westmeath 
Breeder Elizabeth Deane Buttevant Co Cork 
Sire Of Foal Prescottts Diamond 
Sire Of Dam Baltydaniel Silver Queen By Fast Silver 
Dam of Mare Mill Hollow Queen By Annaghdown Star 
IHR (Mares) 4280688 
The Nissan Irish Draught Colt Foal All Ireland Championship

The Nissan Irish Draught Colt Foal All Ireland Championship
Ballinasloe - Saturday 2nd October 2010

Sponsored by Athlone Nissan, Main Nissan Dealers

1st & Best Turned Out. James White, The Pike, Clonakilty, Co. Cork.
Bred by owner.
Sire: Holy Cross, Dam: Inisfree The White Lady, Dams IHR: 4321797
Qualified at Bantry

2nd. Phyll Noone, Lydican, Claregalway, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Fast Silver, Dam: Gleneven Star Light By Supreme Ginger, Dams IHR: 4447520
Qualified at Claregalway

3rd. Maura Walsh, Liscaninaune, Claregalway, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Mountain Diamond, Dam: The Young Lady By Holycross, IHR: 4610876
Qualified at Claregalway

4th. Dermot O'Brien, Stonepark, Ballyneaty, Co. Limerick.
Bred by owner.
Sire: Star Kingdom, Dam: The Kings Sister By Island King, Dams IHR: 2543593
Qualified at Clonaslee

5th. Adrian Burke, Cavan, Ballinrobe, Co. Mayo.
Bred by owner.
Sire: Cappa Cochise, Dam: Cappa Grey Lady By Crannagh Hero, IHR: 7014444
Qualified at Ballinrobe

6th. John Burchill, Rineen, Castlehaven, Skibbereen, Co. Cork.
Bred by owner.
Sire: Welcome Diamond, Dam: Golden Galty, Dams IHR: 4298598
Qualified at Carberry

The Irish Draught Filly Foal All Ireland Championship

The Irish Draught Filly Foal All Ireland Championship
Ballinasloe - Saturday 2nd October 2010

Sponsored by Parkmore Equestrian Centre (Peter O'Connor & Fiona Donohue)

1st. Michael Ryan, Hollymount, Ballaghmore, Borris-in-Ossory, Co. Laois.
Bred by owner.
Sire: Star Kingdom, Dam: Ballaghmore Crystal By The Bard, IHR: 5208111
Qualified at Scariff

2nd. John Kelly, Woodhaven, Kilconnell, Ballinasloe, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Carrickrock Close Shave, Dam: Kilconnell Star by Donovan, Dams IHR: 4072246
Qualified at Corofin

3rd. Hughie Murphy, Barnaview Stables, Barnacogue, Swinford, Co. Mayo.
Bred by owner.
Sire: Barnaview Midnight Star By Clonakilty Hero, Dam: Cogan's Dawn Star By Annaghdown Star, Dams IHR: 2822526
Qualified at Strokestown

4th. John Corbett, Dungar Park, Roscrea, Co. Tipperary.
Bred by owner.
Sire: Agherlow, Dam: Dungar Park Lady By Cream of Diamonds, Dams IHR: 2407203
Qualified at Nenagh

5th. Martin Shaughnessy, Ballinamore Bridge Stud, Castlefrench, Ballinasloe, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Oh Carols Rebel, Dam: Castlefrench Lady By Ard Granpa, Dams IHR: 2718831
Qualified at Loughrea

6th. Sam Burchill, Rineen, Skibbereen, Co. Cork.
Bred by John Burchill, Rineen, Skibbereen, Co. Cork.
Sire: Welcome Diamond, Dam: Rineen Silver By Fast Silver, Dams IHR: 4213737
Qualified at Dunmanway

Best Turned Out. Lough Melvin Show Horses, Belcoo, Co. Fermanagh.
Bred by owner.
Sire: Lough Melvin, Dam: Trinity By Holycross Faiere Ginger, Dams IHR: 4106712
Qualified at Mohill


The Pony Broodmare 4 Year Old & Over Championship

The Pony Broodmare 4 Year Old & Over Championship
Bonniconlon - Monday, 2nd August 2010

Sponsored By Mayo Personality of the year: Joe Kennedy

1st. Jane Gibbins, Mayfield, Claremorris, Co. Mayo.
Bred by Helen O'Donnell, Ferrybridge, Clarina, Co. Limerick.
Springbrook Blue Gem, Dam: Sprindale Windsong, XXX V1 No 25
Qualified at Corrandulla

2nd. Jane Somerville, Ardville Stud, Fassagh, Bellock, Co. Fermanagh.
Bred by owner.
Sire: Muskerry Cascade, Dam: Wolsoken Little Grebe, Chip No 968000005628934
Qualified at Westport

3rd. Laura McWeeney, Longstone Stud, Ballinamore, Co. Leitrim.
Bred by owner.
Sire: Stringdale Matador, Dam: Dark Sprite By Jackets Gold Finch, Vol 34 No 172 IHR 2192006
Qualified at Westport

4th. Ernie Somerville, Ardville Stud, Fassagh, Belleek, Co. Fermanagh.
Bred by Frank & Conor McCormick, Brookvale Stud, Saintfield, Co. Down.
Sire: Strines Dale Northern Dreamer, Dam: Strines Dale Rhapsody By Twylands Troubadour, Vol XXXV111 No 65
Qualified at Athlone

5th. Jane Gibbins, Mayfield, Claremorris, Co. Mayo.
Bred by Helen O'Donnell, Ferrybridge, Clarina, Co. Limerick.
Sire: Springbrook Blue Gem, Dam: Sprindale Windsong, Vol XXX 1 No 129 Div 99
Qualified at Ballina

6th & Best Turned Out. Angela Flack, Knockagar, Letterbarrow, Donegal Town.
Bred by Deane Smithwick, Kilcreen Stud, Co. Kilkenny.
Sire: Woodvale Kings Royal, Dam: Kilcreen Athena, IHR: 18311
Qualified at Finn Valley

The Registered Connemara Yearling Gelding All Ireland Championship

The Registered Connemara Yearling Gelding All Ireland Championship
Oldcastle - Sunday 26th September 2010

Sponsored by An Garran Syndicate

1st. Noel Nee, Doonreaghan, Cashel, Co. Galway.
Bred by Martin Nee, Doonreaghan, Cashel, Co. Galway.
Sire: Coolillaun Cushlawn, Dam: Doonreaghan Star, IHR: 6384
Qualified at Gort

2nd. Peter O'Malley, Carraroe, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Moorland Snowy River, Dam: Gallowstown Bibi By Commanding Hero, IHR: S3-7017
Qualified at Scariff

3rd. Martin Keaney, Murvey, Roundstone, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Curramore Cashel, Dam: Sarena 2nd
Qualified at Scariff

4th. Philip McMahon, Drumlougher, Milltown, Belturbet, Co. Cavan.
Bred by Connemara Pony Breeders Society, Showgrounds, Clifden, Co. Galway.
Sire: Park Snowy Breeze By Moorland Snowy River, Dam: Ardnore Sea Breeze By Abbeyleix Owen, IHR: 6239
Qualified at Scariff

5th. Denis Kehoe, C/O Bramblebrough Farm, Newbridge, Camolin, Enniscorthy, Co. Wexford.
Bred by owner.
Sire: Balldaniel Christopher By Springfield Shadow, Dam: Loughwell Lady, IHR: 8337
Qualified at Gorey

6th. Laura McWeeney, Longshine Stud, Ballinamore, Co. Leitrim.
Bred by Martin McGlynn, Drumcong, Co. Leitrim.
Sire: Longstone Silver, Dam: Prince Sophie By Sweetwall Captain Courageous, IHR: 7409
Qualified at Mohill

The Connemara Pony Gelding All Ireland Championship

The Connemara Pony Gelding All Ireland Championship
Ballinrobe - Sunday 5th September 2010

Sponsored by Rev Fr Christy McCormack & Tom Maher

1st. Deirdre Scott, Barnfield House, Knockmore, Ballina, Co. Mayo.
Bred by Patrick Finn, C/o Barnfield House, Knockmore, Ballina, Co. Mayo.
Sire: Westside Hector, Dam: Castlgrange Sparrow G, CPBS: 0002661
Qualified at Swinford

2nd. Michael & Mary Connolly, Ross, Roscahill, Co. Galway.
Bred by Beatrice Maxwell Murphy, Gleann Rua House, Taylors Hill, Galway.
Sire: Abbeyleix Owen, Dam: Gleann Rua Morning Mist, CPBS: 20-75
Qualified at Westport

3rd. Mr Gerard Martyn, Clonboo, Corrandulla, Co. Galway.
Bred by Frank McMonagle, Raphoe, Co. Donegal.
Sire: Moy Hazy Cove, Dam: Sheehan's Lady, CPBS: GI-3270
Qualified at Claremorris

4th. Sally O'Leary, Lime Kiln Lodge, Crosshaven, Co. Cork.
Bred by Mrs Carole Seigne, Bawnaknockane, Ballydehob, Co. Cork.
Sire: Glencarrig Prince, Dam: Templebready Starling By Ashfield Sparrow, CPBS: 4124
Qualified at Macroom

5th. Marian Hynes, 7 Ashleagh Crescent, Athlone, Co. Westmeath.
Bred by John Leonard, Ballytoulug, Tarmonbarry.
Sire: Euro Berti, Dam: Boden Park Flunella, CPBS: 03/370
Qualified at Roscommon

6th. Martin J Calvey, Keel, Achill, Co. Mayo.
Bred by Owner
Sire: Robe Thunder, Dam: Aille Lucky Cailin, CPBS: 04157
Qualified at Westport

7th. Claire Devlin, Old Boleys, Glencree, Enniskerry, Co. Wicklow.
Bred by Mrs Bridget & Colin Snow, Moorland, Clifden, Co. Galway.
Sire: Laerkens Cascade Dawn, Dam: Star Bright, CPBS: G1-3481
Qualified at Ballinalee

The Connemara Two Year Old Filly All Ireland Championship

The Connemara Two Year Old Filly All Ireland Championship
Ballinasloe - Saturday 2nd October 2010

Sponsored by Saoirse Saddlery Ballinasloe & Registered Connemara Pony Owners Syndicate

1st. Sinead McGrath, St Patricks, Cregmore, Claregalway, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Smokey Idea, Dam: Lucky Mavourneen, CPBS: 19293
Qualified at Galway

2nd. Caroline Lydon, Clynagh, Carraroe, Co. Galway.
Bred by Mr John M Quinn, Leam, Recess P.O., Co. Galway.
Sire: Currachmore Cashel, Dam: Feenish Lady, CPBS: MI-18851
Qualified at Galway. 2009 3YO

3rd. Damien Gorhem, Bunowen, Ballyconneely, Clifden, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Currachmore Cashel, Dam: Connemara Lady By Boden Dark Finnard, CPBS: M3-19469
Qualified at Roundfort. 2009 3YO

4th. Sean Dunne, Garryhinch, Portarlington, Co. Offaly.
Bred by owner.
Sire: Monaghanstown Boy, Dam: Coosheen Cuckoo, CPBS: 23393
Qualified at Ballinalee

5th. Laura McWeeney, Longshine Stud, Ballinamore, Co. Leitrim.
Bred by James Leonard, Addrigoole, Corrandulla, Co. Galway.
Sire: Castleside Carrig, Dam: Addrigool Heather, CPBS: MI-20476
Qualified at Riverstown

6th. Val Noone, Crusheen, Claregalway, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Monaghanstown Fionn, Dam: Stony Princess, CPBS: 19040
Qualified at Oughterard. 2009 3YO


The Donkey Mare & Foal All Ireland Championship

The Donkey Mare & Foal All Ireland Championship
Ballinasloe - Saturday 2nd October 2010

Sponsored by Gerry Stronge & Richie Cruise

1st. Ciara & Sarah Foley, Clonola, Kildysart, Co. Clare.
Sean O'Neill, Labasheeda, Co. Clare.
Sire: Cliff, Dam: Suellan, Reg No: 4423686
Qualified at Ennistymon

2nd. Frank O'Dowd, Castleblakeney, Ballinasloe, Co. Galway.
Bred by Owner.
Sire: Castleblakeney Jack, Dam: Ballinrobe Lady, Reg No: 4499924
Qualified at Mountbellew

3rd & Best Turned Out. Clare Heneghan, Knocknagur, Tuam, Co. Galway.
Bred by Owner.
Sire: Cloonan's Lad, Dam: Ashdale Lightening, Reg No: 4836224
Qualified at Oughterard

5th. Anthony Kelledy, Hammondstown, Dunleer, Co. Louth.
Bred by Owner.
Reg No: 4867573
Qualified at Castleblaney

5th. Hilda Hall, Copeland House, Ballynebarney, Rathnew, Co. Wicklow.
Mares Reg No: 5108998
Qualified at Tinahely

6th. Geoffrey Hall, Copeland House, Ballynebarney, Rathnew, Co. Wicklow.
Bred by Owner.
Reg No: 4524795
Qualified at Athlone


CATTLE

The Young Stock Person All Ireland Championship

The Young Stock Person All Ireland Championship
Swinford - Saturday 21st August 2010

1st. Emma Higgins, Ballindine, Claremorris, Co. Mayo.

2nd. Clare Higgins, Ballindine, Claremorris, Co. Mayo.

3rd. Tara O Brien, Ballyderowen, Burnfoot, Co. Donegal.

4th. Deirdre Mc Gowan, Hill Street, Mohill, Co. Leitrim.

5th. Ciaran Golden, Demesne, Demense Carrowholly, Westport, Co. Mayo.

6th. Niall Brennan, Cloonacool, Tubbercurry, Co. Sligo.

The Pedigree Suckler Type Heifer All Ireland Championship

The Pedigree Suckler Type Heifer All Ireland Championship
Claremorris - Sunday, 1st August 2010

Sponsored by The Western Hotel, Claremorris.

1st. Joe McGarry, Calora, Newtown Forbes, Co. Longford.
Bred by Owner
Dam: Simental, Tag No: 25.11375-9-0271
Qualified at Bailieborough

2nd. Stanley Richardson, Woodford Lodge, Newtowngore, Co. Leitrim.
Bred by Owner
Sire: Wilodge Vantastic, Dam: Castleview Rub, Tag No: IE2312306 70449
Qualified at Dundalk

3rd. Garrett McGuinness, 40 Knockbrack Downs, Matthews Lane, Drogheda, Co. Louth.
Bred by Tony Grady, Julianstown, Co. Meath.
Sire: Millbrook Tanko, Dam: Limousin, Tag No: IE281318260361
Qualified at Dundalk

4th. Martin Ryan, Copperfield House, Cabra, Thurles, Co. Tipperary.
Bred by Owner
Sire: Rochford, Dam: Charolais, Tag No: IE331457410178
Qualified at Ossory

5th. Gerry Lenehan, Rathlee, Easkey, Co. Sligo.
Bred by Owner
Sire: Curraheen Tyson, Dam: Seaview Roxy, Tag No: IE321501970145
Qualified at Ballina

6th. Martin Ryan, Copperfield House, Cabra, Thurles, Co. Tipperary.
Bred by Owner
Sire: Rochford, Dam: Charolais, Tag No: IE331457450198
Qualified at Ossory

The Non-Pedigree Bull Calf Championship

The Non-Pedigree Bull Calf Championship
Bonniconlon - Monday 2nd August 2010

Sponsored By Thomas Archers, Builders Providers of Ballina
Kiernan Milling Longford & Stewarts Millers, Boyle, Co. Roscommon.

1st. Tom Yorke, Toome, Ballymahon, Co. Longford.
Mr Sean O'Brien, Ballyderowen, Burnfoot, Co. Donegal.
Sire: Empire, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 161036010081
Qualified at Ennistymon

2nd. Gerard Noone, Ard, Cloontagh, Clonmany, Co. Donegal.
Bred by Owner
Sire: Empire, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 161974530087
Qualified at Inishowen

3rd. Brian McKinney, Knockbrack, Letterkenny, Co. Donegal.
Bred by Owner
Sire: BYU, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: IE1619860 8 0026
Qualified at Ossory

4th. David Hegarty, Currevreeda, Bandon, Co. Cork.
Bred by Owner
Sire: OVO, Dam: CharolaisCross, Tag No: 141524590645
Qualified at Tralee

5th. Maxwell Bros, Ballinagare, Castlerea, Co. Roscommon.
Bred by Owner
Sire: DEP, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 3115790-81042
Qualified at Mullingar

The Roughty Valley Munster Non-Pedigree Bull Calf Championship

The Roughty Valley Munster Non-Pedigree Bull Calf Championship
Kilgarvan - Sunday 1st August 2010

1st. David Hegarty, Currevreeda, Bandon, Co. Cork.
Bred by Owner.
Qualified at Tralee

2nd. David Wharton, Knockawaddra, Tralee, Co. Kerry.
Bred by Owner.
Tag No: 182182670284
Qualified at Newcastlewest

3rd. Jack Cantillon, Droumadeesert, Ballyhar, Killarney, Co. Kerry.
Bred by Owner.
Qualified at Glencar

4th. David Hegarty, Currevreeda, Bandon, Co. Cork.
Bred by Owner.
Sire: OVO, Dam: Charolais Cross, Tag No: K 141524520630
Qualified at Newmarket-on-Fergus

5th. Noel & James MacSweeney, Kielnaroanagh, Toames, Macroom, Co. Cork.
Bred by Owner.
Qualified at Macroom

The Non-Pedigree Heifer Calf Championship

The Non-Pedigree Heifer Calf Championship
Bonniconlon - Monday 2nd August 2010
Sponsored By Grennan & Sons Target Fertilizers, Archers of Ballina,
Ferguson Tractor Parts Circular Road Ballina, Tel. 086-2239301

1st. Mr Sean O'Brien, Ballyderowen, Burnfoot, Co. Donegal.
Bred by Owner
Sire: Charolais, Dam: Charolais Cross, Tag No: 1610360 30083
Qualified at Roundfort

2nd. Gerard Noone, Ard, Cloontagh, Clonmany, Co. Donegal.
Bred by Owner
Sire: CF52, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 161974550089
Qualified at Inishowen

3rd. Dermot Mullaney, Cregg, Balla, Castlebar, Co. Mayo.
Bred by Owner
Sire: DEP, Dam: Belgian Blue, Tag No: IE271698270129
Qualified at Ballina

4th. Liam Murtagh, Attydermot, Aughrim, Ballinasloe, Co. Galway.
Bred by Owner
Sire: DEP, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: IE18102620510
Qualified at Mullingar

5th. Tim O'Donovan, Gurtnamuckla, Dunmanway, Co. Cork.
Bred by Owner
Sire: EPI, Dam: BBX, Tag No: IE141942090215
Qualified at Tralee

6th. Padraig Finnegan, Knockadoo, Coolaney, Co. Sligo.
Bred by Owner
Sire: Belgian Blue, Dam: Belgian Blue, Tag No: 321365280218
Qualified at Riverstown

The Non-Pedigree Suckler Cow & Calf All Ireland Championship 2011

The Irish Shows Association & Mohill Show Society

Present

The All Ireland Non-Pedigree Suckler Cow & Calf Championship

Sponsored By

Pharvet Ltd Veterinary Supplies Bagenalstown Co Carlow

Final:  Mohill Show Sunday the 21st  August 2011

Place 1st
Qualifying Show Finn Valley
Owner Martin Harold Glenswilly Letterkenny Co. Donegal
Breeder Martin Harold Glenswilly Letterkenny Co. Donegal
Sire Limousin Cross 
Dam Limousin Cross
Calf Tag 161890390259
Cow Tag  161937410084


Place 2nd
Qualifying Show Athlone
Owner David Wharton Dromoyle Birr Co Offaly
Breeder David Wharton Dromoyle Birr Co Offaly
Sire
Dam Belgian Blue Cross
Calf Tag
Cow Tag 221329120573


Place 3rd
Qualifying Show Roundfort
Owner Robert & Mark McGivern Ballinbrittig Carrigtwohill Co. Cork
Breeder Robert & Mark McGivern Ballinbrittig Carrigtwohill Co. Cork
Sire Cow Abba By  EPI Calf  Charlie BY ROX
Dam Belgian Blue Cross
Calf Tag 151714680003
Cow Tag 141942040111


Place 4th
Qualifying Show Ballinamore 
Owner Barry Butler Killnagross Co Leitrim 
Breeder Barry Butler Killnagross Co Leitrim
Sire Cow By VDC Calf By BYU
Dam Belgian Blue Cross
Calf Tag 231266330335 
Cow Tag 231266350171
The Suckler Heifer All Ireland Championship 2011

The Irish Shows Association & Swinford Show Society

Presents

The All Ireland Suckler Heifer Championship

Sponsored By Swinford Show

Final:  Swinford Saturday the 20th  August 2011

Place 1st
Qualifying Show Dundalk 
Owner James & Paul Mc Padden Garr Rhode Co Offaly
Breeder Liam McGuire Slane Co Meath
Sire Rocky 11M
Dam Limousin Cross
Tag No IE281602730055


Place 2nd 
Qualifying Show Ballinamore
Owner Henry Woods Killafee Aughavass Co Leitrim
Breeder
Sire Rocky
Dam Limousin Blue Cross
Tag No IE121248970235


Place 3rd
Qualifying Show Ossory
Owner Shane Giltinane Ballymacowe Croagh Co Limerick
Breeder Brian Sheedy Kilmalock Co Limerick
Sire Rox
Dam Limousin Cross Simmental
Tag No IE1241356840147


Place 4th
Qualifying Show Ennistymon
Owner Tom Yorke Toome Ballymahon Co Longford
Breeder Patrick Kenny Edwardstown Co Longford
Sire Charolais
Dam Simmental
Tag No 251312280297


Place 5th
Qualifying Show Finn Falley
Owner Paddy McLaughlin Tirargus Trontagh Letterkenny Co. Donegal
Breeder John Searson Roscrea Co Tipperary
Sire Rox
Dam Limousin Cross
Tag No IE-331267710780
The Connacht Non-Pedigree Commercial Continental Championship

The Connacht Non-Pedigree Commercial Continental Championship
Enniscrone - Saturday 28th August 2010

Sponsored By Smyths Daleside Feeds MmUNCHY Calf Feeds (Robert Smyth & Sons, S & D Ltd) & FBD Insurance

1st. Mr Sean O'Brien, Ballyderowen, Burnfoot, Co. Donegal.
Bred by Owner.
Sire: Charolais, Dam: Charolais Cross, Tag No: 161036030083
Qualified at Finn Valley

2nd. Clive & Victor Barrett, Raphoe, Co. Donegal.
Bred by Owner.
Sire: Empire, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: IE161340870036
Qualified at Ardara

3rd. Maxwell Bros, Ballinagare, Castlerea, Co. Roscommon.
Bred by Owner.
Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 272049510430
Qualified at Roscommon

4th. Raymond Gillesse, Circular Road, Sligo.
Bred by Owner.
Sire: Belgian Blue, Dam: Limousin, Tag No: 191020520638
Qualified at Ballina


SHEEP

The Galway Ewe Lamb All Ireland Championship

The Galway Ewe Lamb Championship
Mountbellew - Saturday, 11th September 2010

Sponsored by Osmonds

1st. Hubert Melia, Gortroe, Corrandulla, Co. Galway.

2nd. Marie Reaney, Kilglass, Ballinasloe, Co. Galway.

3rd. Martin Ward, Windfield Road, Menlogh, Ballinasloe, Co. Galway.

The All Ireland Cheviot Ewe Lamb Championship

The All Ireland Cheviot Ewe Lamb Championship
Carnew - Saturday, 17th July 2010

Sponsored by Osmonds

1st. Pat Dunne, Ballasize, Hollywood, Co. Wicklow.

2nd. Laurance Murphy, Ballinsallogh, Hacketstown, Co. Carlow.

3rd. Tom Dunne, Ballasize, Hollywood, Co. Wicklow.

Osmonds EcoFleece All Ireland Ewe Lamb Championship 2011

No.

Name

Address

1st

Charles Tinny

Ballyraine Letterkenny Co Donegal

2nd

Charles Tinny

Ballyraine Letterkenny Co Donegal

3rd

Gerard & Philip Faulkner

Tallyally Redcastle Co Donegal

4th

Gerard & Philip Faulkner

Tallyally Redcastle Co Donegal


Home Craft

The Odlums All Ireland Home Cooking Championship

The Odlums All Ireland Home Cooking Championship
Tullamore - Sunday 8th August 2010

Sponsored by Odlums

1st. Mrs Dina Moloney Feery, Anglesborugh, Kilmallock, Co. Limerick.
Qualified at Tipperary

2nd. Agatha Craig, 25 Kilbeagh Village, Charlestown, Co. Mayo.
Qualified at Crossmolina

3rd. Siobhan Gainly, Snugboro, Castlebar, Co. Mayo.
Qualified at Corrandulla

4th. Myra Kingston, Curraghnaloughra, Drinagh, Co. Cork.
Qualified at Dunmanway

5th. Breda Forkin, Keash, Ballymote, Co. Sligo.
Qualified at Riverstown

6th. Vera Savage, Friars Hill, Thomastown, Co. Kilkenny.
Qualified at Ossory

7th. Margaret Farrelly, Drumina, Virgina, Co. Cavan.
Qualified at Virginia

8th. Betty Denning, Ennevarogue, Bailieborough, Co. Cavan.
Qualified at Mullingar

The All Ireland Domestic Arts Championship

The All Ireland Domestic Arts Championship
Bonniconlon - Monday 2nd August 2010

Sponsored by Bonniconlon Show & The I.S.A.

1st. Ciaran Henderson, Newtownard, Grange, Co. Sligo.
Qualified at Manorhamilton

2nd. Laura Tully, Liberty, Ballydangan, Athlone, Co. Roscommon.
Qualified at Athenry

Joint 3rd. Teresa McCann, Lecarrow, Skreen, Co. Sligo.
Qualified at Ballina

Joint 3rd. Jill Saderson, Kilclare Beg, Kilclare, Carrick-on-Shannon, Co. Leitrim.
Qualified at Corrandulla

4th. Ena Kelly 8 Lord Edward Street Ballina, Co Mayo.
Qualified at Ballina

The Chocolate Cook of the Year All Ireland Championship

The Chocolate Cook of the Year All Ireland Championship
Moate - Saturday 28th August 2010

1st. Ethel Lloyd, Winetown, Rathown, Co. Westmeath.
Qualified at Longford

2nd. Mairead Redmond, Cloonagh, Gusserane, New Ross, Co. Wexford.
Qualified at Adamstown

3rd. Muriel Hobson, Kilcarney, Hacketstown, Co. Carlow.
Qualified at Carnew

4th. Sheila Nolan, Connberry, Ballon, Co. Carlow.
Qualified at Tullow

5th. Marie Hehir, Carrowkeel West, Inagh, Co. Clare.
Qualified at Ennistymon

6th. Ann Walsh, Tomfarney, Clonroache, Enniscorthy, Co. Wexford.
Qualified at Tinahely

The Bridge House Collection of Vegetables All Ireland Championship 2011

The Irish Shows Association & Tullamore Show Society

Presents 

The Bridge House Collection of Vegetables All Ireland

Sponsored By

The Bridge House Hotel & Leisure Tullamore Co Offaly

Tullamore 14th August 2011

 

No. Qualifying Show Name Address
1st  Ossory Colin Lawlor Clonking Abbeyleix Co Laois
2nd  Strandhill  Michael Walton. Kilmacowen Ballisodare, Co Sligo.
3rd  Tinahely Harold Lawlor Floraville, Mill Road, Durrow Co Laois
4th  Arva Kevin Goldrick 5 Crossooney, Ballinagh, Co Cavan
5th  Castleblaney Simon Fagan  Woodstown, Castlebellingham, Dundalk Co Louth
6th  Kilgarvan Andrew Michael Moynihan Ardaneanig, Mallow Road, Killarney, Co. Kerry

The Irish Shows Association & Tullamore Show Society

Presents 

The Bridge House Collection of Vegetables All Ireland

Sponsored By

The Bridge House Hotel & Leisure Tullamore Co Offaly

Web:www.bridgehouse.com

 

Final: Tullamore 14th August 2011

Results 2011

The Irish Shows Association & Tullamore Show Society

Presents 

The Bridge House Collection of Vegetables All Ireland

Sponsored By

The Bridge House Hotel & Leisure Tullamore Co Offaly

Web:www.bridgehouse.com

 

Final: Tullamore 14th August 2011

Results 2011

 

No.

Show

Name

Address

1st

Ossory

 

Colin Lawlor

Clonking Abbeyleix Co Laois

2nd

Strandhill

 

Michael Walton

.

Kilmacowen Ballisodare, Co Sligo.

3rd

Tinahely

Harold Lawlor

Floraville, Mill Road, Durrow Co Laois

4th

Arva

Kevin Goldrick

5 Crossooney, Ballinagh, Co Cavan

5th

Castleblaney

Simon Fagan

Woodstown, Castlebellingham, Dundalk Co Louth 

6th

Kilgarvan

Andrew Michael Moynihan 

Ardaneanig, Mallow Road, Killarney, Co. Kerry

The Bord Bia Quality Potato All Ireland Championship 2011

The Irish Shows Association & Tullamore Show Society

Presents 

The Bord Bia All Ireland Quality Potato Championship

Sponsored By Bord Bia

 Tullamore 14th August 2011

 

No. Show Name Address
1st  Strandhill     Aoife Langan 6 Atlantic View Strandhill, Co Sligo
2nd  Mullingar Raymond Higgins Liberty  House Ballydangan  Athlone  Co Westmeath
3rd  Clonmel  David Curren Moyglass, Fethard, Co Tipperary
4th  Strandhill Michael Walton Kiolmacowen Ballisodare Co Sligo.
5th  Riverstown     Michael McGoldrick Kilcoosey Dromahaire  Co Leitrim
6th  Corofin Barry O Loughlin Ferndale, Limerick Ennis, Co Clare
The Amateur Painting All Ireland Championship Final

The Amateur Painting All Ireland Championship Final
Oldcastle - Sunday 26th September 2010

1st. Elizabeth Devine, Cloonarrow, Castlerea, Co. Roscommon.
Qualified at Castlerea

2nd. Rachel McKeown, 84 Todd Leaps, Sixmilecross, Co. Tyrone.
Qualified at Clogher Valley

3rd. Sinead Brannigan, 87 Glen Oaks Walk, Glenconnor, Clonmel, Co. Tipperary.
Qualified at Clonmel

4th. Vivien Rothwell, Boolabawn, Davidstown, Enniscorthy, Co. Wexford.
Qualified at Gorey


FOWL

The All Ireland Female Bantam Chicken Championship 2011

The Irish Shows Association & Swinford Show Society

Presents 

The All Ireland Female Bantam Chicken Championship Final                       

Final Swinford Show Saturday the 20th August 2011

No.

Show

Owner

Breed

Colour

1st

Longford

David Moorhead, Rhyne, Killoe, Co Longford

Black Pekin

Black

2nd

Castleblayney

Conall Meegan, Beechmore House,Moyles Inniskeen

Co Monaghan,

Silkie

White

3rd

Crossmolina

 

Charlie Bourke  Tavanaughmore Foxford Co Mayo

 

 

4th

Athenry    

Tommy Butler, Coolfin Banagher Co Offaly

Bantam Black Minofaca

Black

5th

Longford

Philip Stewart, Ballinamore Kilashee, Co Longford

White Crested Polish Bantam

Black

The All Ireland Poultry Championship

The All Ireland Poultry Championship
Tullamore - Sunday 8th August 2010

Sponsored by Connolly Redmills, Goresbridge, Co. Kilkenny.

1st. Mary Fleming, Donishall, Carnew, Co. Wicklow.
Breed: Cochin, Colour: Black
Qualified at Tinahely

2nd. Andrew Black, 11 Drumiller Hill, Co. Down, BT 25 1EP.
Breed: Marran, Colour: Black
Qualified at Saintfield

3rd. Betty Boylan, Haylands, Blessington, Co. Wicklow.
Breed: Plymouth Rock, Colour: Barred
Qualified at Athlone

4th. Eddie Boylan, Haylands, Blessington, Co. Wicklow.
Breed: Orpington, Colour: Buff
Qualified at Athlone


DOG

The McGrath Dog Food Cocker Spaniel All Ireland Championship

The "McGrath Dog Food" Cocker Spaniel All Ireland Championship
Moate - Saturday 28th August 2010

Sponsored By McGrath Dog Foods

1st. Kevin O'Donnell, Gardenfield, Tuam, Co. Galway.
Qualified at Loughrea

2nd. Katherina O'Donnell, Gardenfield, Tuam, Co. Galway.
Qualified at Loughrea

3rd. Padraig Holohan, Deerpark, Ballinasloe, Co. Galway.
Qualified at Ardrahan

The Gain Dog Food Toy Dog All Ireland Championship

The "Gain Dog Food" Toy Dog All Ireland Championship
Clonaslee - Sunday 12th September 2010

1st & Overall Champion. Yasmin Garland, 17 Oakland Drive, Castlederg, Co. Tyrone, BT81 7DA.
Qualified at Fermanagh

2nd. Alana Corr, 21 Priory Lawn, Ballybeg, Waterford City.
Qualified at Iverk

3rd. Alan & Julie Garland, Drumachon, Drung, Co. Cavan .
Qualified at Virginia

Best Young Handler. Michelle Casey, Newcastle, Blarney, Co. Cork.
Qualified at Tralee

The Gain Dog Food Large Dog All Ireland Championship

The "Gain Dog Food" Large Dog All Ireland Championship
Clonaslee - Sunday 12th September 2010

1st & Overall Reserve Champion. Ann Martin, Carriganurra, Sliebhrue, Co. Kilkenny.
Qualified at Iverk

2nd. Claire O'Reilly, Doonass, Clonlara, Co. Clare.
Qualified at Cappamore

3rd. Declan Brady.
Qualified at Fermanagh

The Puppy Parlour Kenmare Munster (Small) Dog Championship 2011

The Irish Shows Association & Kilgarvan Show Society  Present

The “Puppy Parlour KenmareMunster Dog Championship

Sponsored By

The Puppy Parlour Kenmare” 

Kilgarvan Sunday 31st July 2011

                             Small Dogs Any Breed to be handled By a Child

 

No. Qualifying Show Name Address
1st Bandon  Georia Banahan Lissarda Co Cork                 
2nd   Shelly Tobin Lissarda, Co. Cork
3rd Belgooly Kate McCarthy Crossbarry, Co Cork             
4th Midleton Eve McGrath Clashmore, Co Waterford
The Puppy Parlour Kenmare Munster (Large) Dog Championship 2011

The Irish Shows Association & Kilgarvan Show Society  Present

The “Puppy Parlour KenmareMunster Dog Championship

Sponsored By

The Puppy Parlour Kenmare” 

Kilgarvan Sunday31st July 2011

Large Dogs Any Breed to be handled By an Adult

No. Show Name Address
1st:    Terie Frazer Mallow, Co.Cork
2nd   Diana Webber Tralee, Co. Kerry
3rd   Fiona Ward  
4th Carbery Dee Griffiths Skibbereen, Co Cork