Results 2009

 

Results 2009

Please click on the titles below to expand

 Horses

The Murnane & O'Shea Three Year Old Filly All Ireland Championship

The Murnane & O'Shea Three Year Old Filly All Ireland Championship
Bantry - Sunday 6th September 2009

Sponsored by Murnane & O'Shea Building Constructions Ltd., Bantry, Co. Cork.

1st. Gerry Mullins, Ballyduane, Clarina, Co. Limerick.
Bridgette Coughlan, Frances Street, Kilrush, Co. Clare.
Sire: Riyalan, Dam: Querrin Josie By Colwyn, IHR: 4601492
Qualified at Newmarket-on-Fergus

2nd. Peggy Gordon, Ballintubber, Kincon, Ballina, Co. Mayo.
Mosie White, Maublintown, Wellingtonbridge, Co. Wexford.
Sire: Kings Master, Dam: Coragh Lady By Don Tristan, IHR: 4538493
Qualified at Roscommon

3rd. Mary Margeret Roche, Bell Lodge Stables, Assagart, Foulksmills, Co. Wexford.
Bred by owner.
Sire: Flagmount King, Dam: Nordic dream By Nordic Brave, IHR: 2940474
Qualified at Castlegannon

4th. James Lynch, Ballylemon, Cappagh, Co. Waterford.
Bred by owner.
Sire: Nash Me, Dam: Rosswood Chiff Chaff By Political Merger, IHR: 4438916
Qualified at Roscommon

5th. Jimmy Casey, Clonola, Kildysart, Co. Clare.
Caroline Bergin, Fairfield House, Mountrath, Co. Laois.
Sire: Nigrasine, Dam: Courage By Clover Hill, IHR: 4457235
Qualified at Newmarket-on-Fergus

Best Turned Out. William Lynch, Reendesert, Ballylickay, Bantry, Co. Cork.
Bred by owner.
Sire: Abdullah, Dam: Reendesert Lady By Leeside Ranger, IHR: 4602187
Qualified at Kilgarvan

The Red Mills Non-Thoroughbred Two Year Old All Ireland Championship

The Red Mills Non-Thoroughbred Two Year Old All Ireland Championship
Tinahely - Monday 3rd August 2009

1st & Best Turned Out. Pat Martin & Dorothy Walsh, 115 Osborne Park, Belfast, BT 9 6JQ.
Bred by William Hill, Killabeg, Coolkenno, Tullow, Co. Carlow.
Sire: Ghareeb, Dam: Killabeg Girl By Political Merger, IHR: 4522314
Qualified at Lurgan

2nd. Eamon & Cathy Hayes, Parkhill, Caherbaun, Clonmel, Co. Tipperary.
Bred by Anthony Glavin, Abbeydorney, Tralee, Co. Kerry.
Sire: Sheer Dazig, Dam: Bellews Beauty By Welcome Diamond, IHR: 4713914
Qualified at Bannow & Rathangan

3rd Hugh McCusker, C/o Meadows Equestrian Centre, Lurgan, Co. Armagh.
Bred by Joe Grace, Rusheen, Kildysart, Co. Clare.
Sire: Nash Me, Dam: Rusheen Clover By Farney Clover, IHR: 4691765
Qualified at Lurgan

4th. Pat Martin & Dorothy Walsh, 115 Osborn Park, Belfast, BT 9 6JQ.
Bred by June Atkinson, Coolnakisha, Loughlinbridge, Co. Carlow.
Sire: Nazar, Dam: Sesheta Flight By Laughtons Flight, IHR: 4810640
Qualified at Armagh

5th. Mr Dessie Gibson, Hillside House, 250 Rathfriland Road, Dromara, Co. Down, BT 25 2EH
Bred by Henry Jackson, Shroughmore Stud, Avoca, Co. Wicklow.
Sire: Ghareeb, Dam: Lisbawn Dancer By Into The West, IHR: 4683407
Qualified at Armagh

The Two Year Old Filly All Ireland Championship

The Two Year Old Filly All Ireland Championship
Kildysart - Saturday 1st August 2009

Sponsored By Clare Oil Co Ltd Abbey Contractors Ltd & Kildysart Show

1st. Anthony Gordon, Ballintubber Stud, Kilcon PO, Ballina, Co. Mayo.
Bred by James Kelly, Kilkenny
Sire: Kings Master, Dam: Bahrain Eile By Tasset, IHR: 4808114
Qualified at Louisburgh

2nd. Donnellan Bros, Ballylean, Kildysart, Co. Clare.
Bred by Paddy Donnellan, Ballylean, Kildysart, Co. Clare.
Sire: Warcraft, Dam: Ballylean Hope By Big Sink Hope, IHR: 4718017
Qualified at Tralee

3rd. Stephen Culliney, School, Corofin, Co. Clare.
Bred by Margaret Walsh, Cahir, Co. Tipperary.
Sire: Ghareeb, Dam: Kilkeany Coolane By Coolcoron Cool Diamond, IHR: 4716597
Qualified at Ennistymon

4th. Sheamus Lehane, Ballard House, Ballymacowen, Clonakilty, Co. Cork.
Bred by Sean Lydon, Watervally Stud, Ballymacward, Ballinasloe, Co. Galway.
Sire: Loughehoe Guy, Dam: Ballycollin By Colin Diamond, IHR: 4667707
Qualified at Tralee

5th & Best Turned Out. Amanda Taylor, The Lodge, Grenane House, Tipperary, Co. Tipperary.
Bred by Phillipa Mansergh-Wallace, Grenane House, Tipperary, Co. Tipperary.
Sire: Big Sink Hope, Dam: Night Music By Kildalton Gold, IHR: 4385896
Qualified at Clonmel

6th. Francis Dunn, 84 Newtownards Road, Donaghadee, Co. Down, BT 21 OPT
Bred by Joan J Dolan, Kilpatrick, Coughlanstown West, Ballymore Eustace, Naas, Co. Kildare.
Sire: Porsch, Dam: Golden Choice By Golden Trump, IHR: 4652775
Qualified at Ballymena

The Pat & Eileen Fitzgerald Yearling Colt Gelding All Ireland Championship

The Pat & Eileen Fitzgerald Yearling Colt Gelding All Ireland Championship
Ardrahan - Sunday, 12th July 2009

Sponsored By Jim Fitzgerald, Knockgriffin Farm, Lexington, Kentucky.
Prize Fund €3000

1st. Seamus Lehane, Ballard House, Ballymacowen, Clonakilty, Co. Cork.
Bred by Denis Collins, Baurvilla, Skibbereen, Co. Cork.
Sire: Master Imp, Dam: Carrigroe Princess By Kildalton Gold, IHR: 4934492
Qualified at Newmarket-on-Fergus

2nd. Ambrose Irwin, Tonnyglasson, Castleblaney, Co. Momaghan.
Bred by Rosemary Rice, Carrick Cottage, Dalystown, Mullingar, Co. Westmeath.
Sire: Golden Lariet, Dam: Hollyfield Lady By Star Kingdom, IHR: 4952638
Qualified at Armagh

3rd. Mr Desmomd Gibson, Hillside House, 250 Rathfriland Road, Dromara, Co. Down, BT 25 2EH.
Bred by James Lynch, Ballylemon, Cappagh, Co. Waterford.
Sire: Rockrimmon Robisticus, Dam: Eagle Flight By Cornea Eagle, IHR: 4879062
Qualified at Lurgan

4th. Tommie Casey, Caherdavin Cross, Ennis Road, Limerick.
Bred by Thomas Breen, Graigueahesia, Urlingford, Co. Kilkenny.
Sire: Sirsan, Dam: Graigueahesia Diamond By Colin Diamond, IHR: 3094867
Qualified at Newmarket-on-Fergus

5th. Declan Fahey, 26 Pearse Street, Clonakilty, Co. Cork.
Bred by owner.
Sire: Ricardo Z, Dam: Ballymacowen Lass By Euphenism, IHR: 5087486
Qualified at Belgooly

6th. Mr Desmond Gibson, Hillside House, 250 Rathfriland Road, Dromara, Co. Down, BT 25 2EH.
Bred by Donal O'Brien, Ballinacarra, Kilfenora, Co. Clare.
Sire: Ghareeb, Dam: Ballard Lady By Sillot Hill, IHR: 4898463
Qualified at Armagh

Best Turned Out. Judy Pearson, Gurteen College, Ballingarry, Roscrea, Co. Tipperary.
Bred by Gerard Peter Hyland, Coolrane, Portlaoise, Co. Laois.
Sire: Belclare Cross, Dam: Maggie's Mist By Bavard Prince, IHR: 4938212
Qualified at Clonmel

The Yearling Filly All Ireland Championship Scariff

The Yearling Filly All Ireland Championship
Scariff - Saturday 5th September 2009

Sponsored By Sportsworld Netting Scariff

1st. Ann Lyons, 118 Ballymacarn Rd., Ballynahinch, Co. Down.
Bred by L.E Wallace, 68 Grove Road, Dromore.
Sire: Limmerick, Dam: Weavers Wonder By Weavers Web, IHR: 4944342
Qualified at Lurgan

2nd. Michael Feeney, Kealderra Stud, Bodyke, Broadford, Co. Clare.
Bred by Donal Moloney, Derrylea, Kildysart, Co. Clare.
Sire: Ballinvella Lad, Dam: Michelle Star By Star Kingdom, IHR: 4917760
Qualified at Midleton

3rd. Seamus Lehane, Ballard House, Ballymacowen, Clonakilty, Co. Cork.
Bred by owner.
Sire: Ghareeb, Dam: Ballard Queen By Abdullagh, IHR: 4811890
Qualified at Bandon

4th & Best Turned Out. Rebecca Monahan, Willow Brook, Crowhill, Tulla, Co. Clare.
Bred by William Smyth, 36 Creevyargon Road, Ballinahinch, Co. Down, BT24 8YD.
Sire: Well Chosen, Dam: Cosmo Girl By Limmerick, IHR: 4511491
Qualified at Bandon

5th. Shea Lacey, Rednagh, Killurin, Enniscorthy, Co. Wexford.
Bred by Brian Cleary, Kildysart, Co. Clare.
Sire: Lancelot, Dam: Time Cruise By Cruising, IHR: 4898956
Qualified at Gorey

6th. Padraig Smyth, Ahascragh, Ballinasloe, Co. Galway.
Bred by Simon Trent, Drumcrow, Stradone, Co. Cavan.
Sire: Hermes De Reve, Dam: Ferrari Modeha By Porsch, IHR: 4940527
Qualified at Corrandulla

The Gain Colt Foal All Ireland Championship

The Gain Colt Foal All Ireland Championship
Ballinasloe - Saturday 3rd October 2009

Sponsored by Gain Feeds

1st. Willie Fahey, Murrough, Merlin Park, Galway.
Bred by owner.
Sire: Cougar, Dam: Merlins Castaway By Rich Rebel, IHR: 5168194
Qualified at Mountbellew

2nd. James Ryan, Ballinahich, Birdhill, Co. Tipperary.
Bred by owner.
Sire: Near Dock, Dam: Birdhill Lady By Welcome Diamond, Dams IHR: 2300374
Qualified at Bridgetown

3rd. Derry Rothwell, Greenhall, Tinahely, Co. Wicklow.
Bred by owner.
Sire: Ghareeb, Dam: Greenhall Dismissed By Porche, Dams IHR: 4124661
Qualified at Tullow

4th & Joint Best Turned Out. Seamus Lehane, Ballard House, Ballymacowen, Clonakilty, Co. Cork.
Bred by owner.
Sire: Ghareeb, Dam: Ballard Queen By Abdullah USA, Dams IHR: 2653940
Qualified at Charleville

5th. Jim Lynch, Ballylemon, Cappagh, Co. Waterford.
Bred by owner.
Sire: Ballinvella Lad, Dam: Eagle Flight By Coronea Eagle, IHR: 5124642
Qualified at Bridgetown

6th. Vivienne Bradley, Stradbally, Co. Laois.
Bred by owner.
Sire: French Buffet, Dam: Ballycoolan Gold By Ballinrobe Boy, IHR: 5139442
Qualified at Iverk

Joint Best Turned Out. Joe Grace, Rusheen, Kildysart, Co. Clare.
Bred by owner.
Sire: Road To Happiness, Dam: Rusheen Clover By Farney Clover, Dams IHR: 4135450
Qualified at Limerick

The Traditional Irish Sport Horse Colt Foal All Ireland Championship

The Traditional Irish Sport Horse Colt Foal All Ireland Championship
Mountbellew - Saturday 19th September 2009

Sponsored by The Malthouse Bar & Restaurant, Mountbellew; Briggs Drapery;
St Ann's Guest House, Mountbellew; Roco Engineering, Mountbellew; Farrell Brothers, Mountbellew.
Prize Fund €2,000

1st. Tom Lenihan, Lakeview, Claregalway, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Laghtons Flight, Dam: Lachair Cruise Dancer By Cruising, Dams IHR: 4089418
Qualified at Loughrea

2nd. Michael Dooner, Creggan, Glasson, Athlone, Co. Westmeath.
Bred by owner.
Sire: Loughehoe Guy, Dam: Vanity Fare By Dunkerrin Grey Mist, IHR: 4090947
Qualified at Longford

3rd & Best Turned Out. Joe Grace, Rusheen, Kildysart, Co. Clare.
Bred by owner.
Sire: Road To Happiness, Dam: Rusheen Clover By Farney Clover, Dams IHR: 4135450
Qualified at Limerick

4th. Seamus Lehane, Ballard House, Ballymacowen, Clonakilty, Co. Cork.
Bred by owner.
Sire: Ghareeb, Dam: Ballard Queen By Abdullah, Dams IHR: 2653946
Qualified at Belgooly

5th. Tom Rooney, Rathcline, Lanesborough, Co. Longford.
Bred by owner.
Sire: LoughehoeGuy, Dam: Rathcline Girl By Golden Cliff, IHR: 5014171
Qualified at Mohill

6th. Aiden & Caroline Hogan, Gatestown, Taughmaconnell, Ballinasloe, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Master Imp, Dam: Doon Murphy By Diamond Chin, IHR: 5035628
Qualified at Roscommon

7th. Vivienne Bradley, Stradbally, Co. Laois.
Bred by owner.
Sire: French Buffet, Dam: Ballycoolan Gold By Ballinrobe Boy, IHR: 5139442
Qualified at Athlone

8th. Pat & Mary Lennon, Tubberclair, Glasson, Athlone, Co. Westmeath.
Bred by owner.
Sire: Watermill Swatch, Dam: Salamond Lady By Sulaafah, IHR: 5058753
Qualified at Roscommon

The A Browne All Ireland Filly Foal Championship Final

The A Browne All Ireland Filly Foal Championship Final
Moate - Saturday 22nd August 2009

Sponsored By A Browne Limited

1st. Kieran Fahy, Maulbrack, Enniskeane, Co. Cork.
Bred by Owner
Sire: Chacoa, Dam: Tararua By Edmund Burke, Dams IHR: 2481540
Qualified at Clonakilty

2nd & Best Turned Out. William Smyth, 36 Creevyargon Road, Ballinahinch, Co. Down, BT24 8YD.
Bred by Owner
Sire: Ricardo Z, Dam: Cosmo Girl By Limmerick, IHR: 4266592
Qualified at Armagh

3rd. Pat Finn Frenchfort, Oranmore, Co. Galway.
Bred by Owner
Sire: Cougar, Dam: Parkmore Diamond By Diamond Lad, Dams IHR: 2377083
Qualified at Kildysart

4th. Anthony Clohessy & Bridget McNamara, Killimer, Kilrush, Co. Clare.
Bred by Owner
Sire: Near Dock, Dam: Carnival Abbey By Diamond Serpeant, Dams IHR: 2531075
Qualified at Kilrush

5th. Kilramona Stud, Coldwood, Craughwell, Co. Galway.
Bred by Owner
Sire: Shannondale Sarco, Dam: Kiramona Cailin Deas By OBOS Quality, Dams IHR: 4114548
Qualified at Loughrea

6th. Una O Gorman, Cullenagh, Ballylinan, Athy, Co. Kildare.
Bred by Owner
Sire: Rock Hopper, Dam: Diamond Harbour By Laughtons Flight, Dams IHR: 2703222
Qualified at Carnew

The Traditional Irish Sport Horse Filly Foal All Ireland Championship

The Traditional Irish Sport Horse Colt Foal All Ireland Championship
Mountbellew - Saturday 19th September 2009

Sponsored by The Malthouse Bar & Restaurant, Mountbellew; Briggs Drapery;
St Ann's Guest House, Mountbellew; Roco Engineering, Mountbellew; Farrell Brothers, Mountbellew.
Prize Fund €2,000

1st. Tom Power, Ballyknock, Dungarvan, Co. Waterford.
Bred by owner.
Sire: Kings Master, Dam: Ann Rettie By Andrettie (TB), IHR: 5116575
Qualified at Bansha

2nd & Best Turned Out. Pat Finn, Frenchfort, Oranmore, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Cougar, Dam: Parkmore Diamond By Diamond Lad, Dams IHR: 2377083
Qualified at Scariff

3rd. Anthony Clohessy Moneen, Killimer, Kilrush, Co. Clare.
Bred by owner.
Sire: Near Dock, Dam: Scattery Knight By Diamond Serpent, Dams IHR: 2531075
Qualified at Ennistymon

4th. Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Colin Diamond, Dam: Kilcahill Naomi By Clover Brigade, Dams IHR: 2697727
Qualified at Bonniconlon

5th. Seamus & Ann Davis, Brabstown, Tullaroan, Co. Kilkenny.
Bred by Ann Davis, Brabstown, Tullaroan, Co. Kilkenny.
Sire: Loughehoe Guy Raggae Cat By Ard Allez Cat, Dams IHR: 2135604
Qualified at Bansha

6th. Tom Lenihan, Lakeview, Claregalway, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Loughehoe Guy, Dam: Coile Mor Madam By Coile More Hill, Dams IHR: 2458466
Qualified at Loughrea

7th. Una O'Gorman, Cullenagh, Ballylinan, Athy, Co. Kildare.
Bred by owner.
Sire: Rock Hopper, Dam: Diamond Harbour By Laughtons Flight, Dams IHR: 2703222
Qualified at Tinahely

8th. Patrick Donovan, Brulea, Glandore, Co. Cork.
Bred by Brian Sheehan, Leap, Skibbereen, Co. Cork.
Sire: Carlo Bank, Dam: Keamore Black Cat By Ard Black Cat, Dams IHR: 2609352
Qualified at Carbery

The Lanigan Mare & Foal Western Region Championship

The Lanigan Mare & Foal Western Region Championship
Ballinrobe - Sunday 6th September 2009

Sponsored by Tesco Ireland and B & P Heaney Stonemasons, Hollymount

1st. Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Owner.
Sire: Mare By Clover Brigade, Foal By Colin Diamond, Dam of Mare: Madonna Hill By Traggerero, IHR: 2697727
Qualified at Ballymote

2nd. Jim Tempany, Skreen, Co. Sligo.
Bred by Luke Morley, Knock, Co. Mayo.
Sire I'm a Star, Foal By: Loughahoe Guy, Dam: Oh Carol By Pride of Shanulara, IHR: 2309058
Qualified at Galway

3rd. Declan Kelly, Cloonflower, Castlerea, Co. Roscommon.
Ronan Sheehan, Portlaoise Equestrian Centre, Timahoe Road, Portlaoise, Co. Laois.
Sire: Mare By Ricardo Z, Foal By Lux Z, Mares Dam: Ricardos Diamond By King of Diamonds, Dams IHR: 4003583
Qualified at Roscommon

4th. Frank Jennings, Carravilla, Hollymount, Co. Mayo.
Derry Rothwell, Greenhall, Tinahely, Co. Wicklow.
Sire: Mare: Remember the River By Lakeshore Road, Dam of Mare: Greenhall Flowing River By Porch, IHR: 4121312
Qualified at Westport

Best Turned Out. Hughie Murphy, Barnaview Stables, Barnacogue, Swinford, Co. Mayo.
Brian Cogan, Kilmovee, Ballaghadereen, Co. Mayo.
Sire: Mare: Ballyglass Flying Star By Annaghdown Star, Colt Foal By Clonakilty Hero, Dam of Mare: Annies View By Carrabawn View, Mares IHR: 4244263
Qualified at Riverstown


The Irish Draught 2 Year Old Filly All Ireland Championship

The Irish Draught 2 Year Old Filly All Ireland Championship
Limerick - Sunday 22nd August 2009

1st. Denis Collins, Foxhall, Roscarbery, Co. Cork.
Bred by Michael J Dore, Nutgrove Lodge, Shanagolde, Co. Limerick.
Sire: Holycross, Dam: Nutgrove Mist By Fillet Hill, IHR: 4584127
Qualified at Carberry

2nd. Thomas Nyhan, Gairdin Mor, Ballineen, Co. Cork.
Bred by Helana Nyhan, Gairdin Mor, Ballineen, Co. Cork.
Sire: Coolcronan Wood , Dam: Gairdin Mor Silver By Fast Silver, IHR: 4421318
Qualified at Kilgarvan

3rd. Kay Blackwell, Glann Lodge, Ballinahown, Athlone, Co. Westmeath.
Bred by Owner
Sire: Rockrimmon Silver Diamond, Dam: Glann Ivy By Uibh Fhaili, IHR: 4689761
Qualified at Bridgetown

4th. Kenneth Bell, 44 Salterstown Road, Barryronan, Co. Londonderry.
Bred by John Robinson, Dromore, Kilmacrennan, Letterkenny, Co. Donegal.
Sire: Grosvenor Lad, Dam: Mayo's Pride By King Elvis, IHR: 4676576
Qualified at Ballymoney

Best Turned Out. Seamus Sloyan, Tully, Carrowbehy, Castlerea, Co. Roscommon.
Bred by Ray Sloyan, Brackloon North, Ballyhauis, Co. Mayo.
Sire: Elm Hill, Dam: Morning Glow By Sir Rivie, IHR: 4658574
Qualified at Tralee

The Roscommon Irish Draught Yearling Filly Championship

The Roscommon Irish Draught Yearling Filly Championship
Roscommon - Saturday 16th August 2009

Sponsored by Hannons Hotel, Athlone Road, Roscommon.

1st. Eddie Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co. Mayo.
Bred by Owner
Sire: Crannagh Hero, Dam: Ginger Grace By Ginger Dick, IHR: 5042961
Qualified at Westport

2nd. Jimmy Quinn, Cepps Stud, Annaghwest, Annaghdown, Co. Galway.
Bred by Christy & Kay Grealish, Eagle Lodge, Carnmore, Co. Galway.
Sire: Cappa Cochise, Dam: Cappa Princess By Agherlow, IHR: 5084893
Qualified at Roundfort

3rd. Peter McLoughlin, Ellistown Stud, Kildare.
Bred by Owner
Sire: Carrickrock Close Shave, Dam: Kilbeg Queen By Uibh Fhaili 81, IHR: 5039768
Qualified at Ossory

4th. John Corbett, Dugar Park, Roscrea, Co. Tipperary.
Bred by Owner
Sire: Cork Arthur, Dam: Dungar Park Lady By Cream of Diamonds, IHR: 4513423
Qualified at Bridgetown

5th. Derek Joyce, Turloughmore, Co. Galway.
Bred by Christopher Powell, Glasson, Athlone, Co. Westmeath.
Sire: Star Kingdom, Dam: Misty Castle By Golden Warrior, IHR: 4853713
Qualified at Louisburgh

6th. Tom Mooney, Voilett Bank, Clonbullogue, Co. Offaly.
Bred by Michael Hopkins, Glasson, Athlone, Co. Westmeath.
Sire: Star Kingdom, Dam: Carabawn Beauty By Carabawn View, IHR: 5029244
Qualified at Mullingar

Best turned out. Nigel & Charlotte Moore, Tullyroe, 41 Tullywest Road, Crumlin, Co. Antrim, BT 29 4SP.
Bred by Owner
Sire: Creevagh Grey Rebel, Dam: Tullys Valley By Crosstown Dancer, IHR: 4731935
Qualified at Castlewellan

The Leitrim Irish Draught Breeders All Ireland Championship

The Leitrim Irish Draught Breeders All Ireland Championship
Mohill - Sunday 16th August 2009

1st. Harry Wilson, 38 Tivenny Road, Victoria Bridge, Strabane, Co. Tyrone.
Bred by Maria Mc Kenna, Lisbane Farms, 10 Lisboy Road, Co. Down.
Sire: Annaghdown Star, Dam: Sheans Lady By Dangan King, IHR: 2511558
Qualified at Clogher Valley

2nd. James Quinn, Cappa Stud, Annaghdown, Co. Galway.
Bred by Owner
Sire: Mare By Agherlow, Foal By Cappa Cochise, Dam: Holly Daisy By Ginger Holly, Dams IHR: 4098036
Qualified at Corrandulla

3rd. Sean Colhoun, 4 Hillhead Road, Strebane, Co. Tyrone, BT 82 9RD.
Bred by John Igoe ,Glasson, Athlone, Co. Westmeath.
Sire: Annaghdown Star, Dam: Pride of Pearson By Irelands Pride, IHR: 4006421
Qualified at Castlewellan

4th. George Draper, Ballincar, Rosses Point Road, Sligo.
Bred by Vivien Draper, "Easy Reagh", Ballincar, Sligo.
Sire: It's the Quite Man, Dam: Ballinacross Sophie By Holycross, IHR: 2711058
Qualified at Mullingar

5th. Eddie Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co. Mayo.
Bred by Owner
Mare: Miss Ginger Dick By Ginger Dick, Foal By Holy Cross, Dam: Grey Knave, Mares IHR: 2401566
Qualified at Manorhamilton

6th & Best Turned Out. Hughie Murphy, Barnaview Stables, Barnacogue, Swinford, Co. Mayo.
Bred by Brian Cogan, Kilmovee, Ballaghadereen, Co. Mayo.
Mare: Ballyglass Flying Star By Annaghdown Star, Foal Colt By Clonakilty Hero, Dam Of Mare: Annies View By Carrabawn View, Mares IHR: 4244263
Qualified at Athenry

The Nissan Irish Draught Colt Foal All Ireland Championship

The Nissan Irish Draught Colt Foal All Ireland Championship
Ballinasloe - Saturday 3rd October 2009

Sponsored by Athlone Nissan, Main Nissan Dealers

1st. Tim Cleshan, Caherduff House, The Neal, Co. Mayo. (Change of Owner)
Marie Mc Groarty, Ballyshannon, Co. Donegal. Sire: Huntingfield Rebel, Dam: Marie's Dancer By Crosstown Dancer, Foals IHR: 4524542
Qualified at Ballyshannon

2nd. Eddie Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co. Mayo.
Bred by owner.
Sire: Holy Cross, Dam: Miss Ginger Dick By Ginger Dick, Dams IHR: 2401566
Qualified at Bonniconlon

3rd. John Dunne, The Commons, Belturbet, Co. Cavan.
Bred by owner.
Sire: Gurraun Golden Eye, Dam: Kilduff Starlight By Agherlow, IHR: 5147154
Qualified at Arva

4th. Martin Shaughnessy, Ballinamore Br Stud, Castlefrench, Ballinamore Bridge, Ballinasloe, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Oh Carols Rebel, Dam: Castlefrench Lady By Ard Grandpa, IHR: 5107665
Qualified at Mountbellew

5th. Peter O Donovan, Foxhall, Roscarbery, Co. Cork.
Bred by owner.
Coolcronan Wood, Dam: Silver Fox By Fast Silver, IHR: 4283358
Qualified at Carbery

6th. Patrick O Riordain, Curragh, Lissarda, Co. Cork.
Bred by owner.
Sire: Heigh Ho Dubh, Dam: Bright as Silver By Golden Warrior, Dams IHR: 2445784
Qualified at Ballvourney

The Irish Draught Filly Foal All Ireland Championship

The Irish Draught Filly Foal All Ireland Championship
Ballinasloe - Saturday 3rd October 2009

Sponsored by Parkmore Equestrian Centre (Peter O Connor & Fiona Donohue)

1st. John Burke, Corbally, Cummer, Tuam, Galway.
Bred by owner.
Sire: Gurrane Zidane, Dam: Mrs Burke By Sir Rivie, IHR: 5079521
Qualified at Loughrea

2nd. Peter Fleming, Liskillen, Ballinrobe, Co. Mayo.
Bred by owner.
Sire: Mountain Diamond, Dam: Shelias Joy By Coolcronan Wood, Foals IHR: 4867870
Qualified at Louisburgh

3rd. Jimmy Quinn, Cappa Stud, Annaghwest, Annaghdown, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Agherlow, Dam: Holly Daisy By Ginger Holly, Dams IHR: 4098036
Qualified at Ballinrobe

4th. Tom Mooney, Voilet Bank, Clonbullogue, Co. Offaly.
Bred by owner.
Sire: Star Kingdom, Dam: Donovan Lady By Donovan, Dams IHR: 2816836
Qualified at Mullingar

5th. Michael Tierney, Kilcrenmor, Roscrea, Co. Tipperary.
Bred by owner.
Sire: Cross Town Dancer, Dam: Villa Marie By Crannagh Hero, Dams IHR: 4307955
Qualified at Bridgetown

6th. Kevin Lawlor, Mullice Lower, Donard, Co. Wicklow.
Bred by owner.
Sire: Grange Bouncer, Dam: Dans Daughter By Dunkerrin Grey Mist, Dams IHR: 4250886
Qualified at Kilmacanogue

Best Turned Out. David & Ann O Reilly, Ballybaun, Gort, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Gurrane Zidane, Dam: Kildaree Hazel By Creggan Emperor, IHR: 5272101
Qualified at Claregalway


The Registered Connemara Yearling Gelding All Ireland Championship

The Registered Connemara Yearling Gelding All Ireland Championship
Oldcastle - Sunday 27th September 2009

Sponsored by An Garran Syndicate

1st. Rachal Farrell Huntingtown, Gowran, Co. Kilkenny.
Bred by John Durcan, Portlaoise, Co. Laois.
Sire: Celtic Bobby Sparrow, Dam: Elton Cove, IHR: 5450
Qualified at Midland Connemara Pony Show

2nd. Deirdre O Laoi, Clonmoylan, Portumna, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Laerkens Cascade, Dam: Dawn Venus, IHR: 4681
Qualified at Midland Connemara Pony Show

3rd. Mrs Eva Stafford, 89 Peacock Road, Sion Mills, Co. Tyrone, BT82 9NP.
Bred by Mr & Mrs T Angel, The Cottage, Newtown, Prospect, Kilcock, Co. Kildare.
Sire: Monaghanstown Prince, Dam: Millford Pollyanna Lxnx, IHR: 5075
Qualified at Enniskillen

4th. Frank Bradley, Ballydrowl, Moate, Co. Westmeath.
Bred by Marcus Donnellan, Cloothue, Tuam, Co. Galway.
Sire: Cloughill Island, Dam: Cloonhue Road, IHR: 4937
Qualified at Mullingar

The Connemara Pony Gelding All Ireland Championship

The Connemara Pony Gelding All Ireland Championship
South Mayo Breeders, Westport - Sunday 13th September 2009

Sponsored by Rev Fr Christy McCormack & Tom Maher

1st. Elizabeth Maher, Tipper, Naas, Co. Kildare.
Bred by Tom Healy, Magheramore, Oughterard, Co. Galway.
Sire: Village King, Dam: Meadow Harp, CPBS: 3604
Qualified at Ballinalee

2nd. Claire Devlin, Old Boleys, Enniskerry, Co. Wicklow.
Bred by Mrs Bridget & Colin Snow, Moorland, Clifden, Co. Galway.
Sire: Laerkens Cascade Dawn, Dam: Star Bright, CPBS: G1-3481
Qualified at Enniscorthy

3rd. Mrs Sheila Coldell, Swallow Hall, Pheopotstown, Kilcock, Co. Kidare.
Bred by Dudly Nee, Camus, Connemara, Co. Galway.
Sire: Village Boy, Dam: Mallmore Abbey, CPBS: 372100
Qualified at Ballinalee

4th. Michael & Mary Connolly, Ross, Roscahill, Co. Galway.
Bred by Beatrice Maxwell Murphy, Gleann Rua House, Taylors Hill, Galway.
Sire: Abbeyleix Owen, Dam: Gleann Rua Morning Mist, CPBS: 2075
Qualified at Corrandulla

5th. Gerard Martyn, Clonboo, Corrandulla, Co. Galway.
Bred by Frank McMonahle, Aughnakeeragh, Raphoe, Co. Donegal.
Sire: Moy Hazy Cove, Dam: Sheebas Lady, CPBS: Gi-3270
Qualified at Corrandulla

6th. Carmel Joyce, Ballymacquinn, Lower Ardfert, Co. Kerry.
Bred by Sean Flaherty, Invern, Co. Galway.
Sire: I Love You Melody, Dam: Invern Lady, CPBS: 1233
Qualified at Kenmare

The Connemara Two Year Old Filly All Ireland Championship

The Connemara Two Year Old Filly All Ireland Championship
Ballinasloe - Saturday 3rd October 2009

Saoirse Saddlery Ballinasloe & Registered Connemara Pony Owners Syndicate

1st. Damien Gorhem, Bunowen, Ballyconneely, Clifden, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Currachmore Cashel, Dam: Connemara Lady By Boden Dark Finnard, CPBS: M3-19469
Qualified at Roundfort

2nd. Caroline Lydon, Clynagh, Carraroe, Co. Galway.
Mr John M Quinn, Leam, Recess P.O., Co. Galway. Sire: Currachmore Cashel, Dam: Feenish Lady, CPBS: MI-18851
Qualified at Galway

3rd. Kathleen Cunney, Castlebar Road, Foxford, Co. Mayo.
Bred by owner.
Sire: Monaghanstown Boy, Dam: Foxford Candy, CPBS: 19280
Qualified at Riverstown

4th & Best Turned out. Richard Power, Kilbride South, Tramore, Co. Waterford.
Bred by owner.
Sire: Currachmore Cashel, Dam: Abbeygail By Abbeyleix Owen, CPBS: 17981
Qualified at Gorey

5th. Sinead McGrathm St Patricks, Cregmore, Claregalway, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Smokey Idea, Dam: Lucky Mavourneen, CPBS: 19293
Qualified at Galway

6th. Val Noone, Crusheen, Claregalway, Co. Galway.
Bred by owner.
Sire: Monaghanstown Fionn, Dam: Stony Princess, CPBS: 19040
Qualified at Oughterard


The Donkey Mare & Foal All Ireland Championship

The Donkey Mare & Foal All Ireland Championship
Ballinasloe - Saturday 3rd October 2009

Sponsored by Gerry Stronge & Richie Cruise

1st. Sarah/Ciara Foley, Clonola, Kildysart, Co. Clare.
Bred by Owner.
Sire: Cliff, Dam: Suellan, Reg No: 37241400
Qualified at Ennistymon

2nd. & 2nd in Foal. Tom Cole, Ballykilduff, Tobinstown, Tullow, Co. Carlow.
Bred by Owner.
Dam: Mare: Ballykilduff Biddy, Foal: Ballykilduff Baby Jack, Mares No: 3080107
Qualified at Tinahely

3rd & Best Turned Out & 1st Foal. Rachal Byrne, Knocknagur, Tuam, Co. Galway.
Bred by Owner.
Reg No: 5150447
Qualified at Claremorris

4th. Frank O Dowd, Castleblakeney, Ballinasloe, Co. Galway.
Bred by Owner.
Sire: Castleblakeney Jack, Dam: Ballinrobe Lady, Reg No: 4499924
Qualified at Mountbellew

5th & 3rd in Foal. Colin Radford, Spanchill, Ennis, Co. Clare.
Bred by John Radford, Spanchill, Ennis, Co. Clare.
Reg No: 4912881
Qualified at Corofin

6th. Seamey & Caroline Casey, Clonola, Kildysart, Ennis, Co. Clare.
Bred by Owner.
Qualified at Kildysart

7th. Michael Glynn, Crannamore, Athlone, Co. Roscommon.
Bred by Owner.
Sire: Own Stable Jack, Dam: Mare: Sarah, Foal: Colleen
Qualified at Strokestown


CATTLE

The Young Stock Person All Ireland Championship

The Young Stock Person All Ireland Championship
Swinford - Sunday 16th August 2009

1st. April Higgins, Ballindine, Claremorris, Co. Mayo.

2nd. Ciaran Golden, Demesne, Carrowholly, Westport, Co. Mayo.

3rd. Tara O Brien, Ballyderowen, Burnfoot, Co. Donegal.

4th. Jodie Mc Geever, Meelick, Swinford, Co. Mayo.

5th. Emma Higgins, Ballindine, Claremorris, Co. Mayo.

6th. Maeve Regan, Cloonfad, Ballyhaunis, Co. Roscommon.

7th. Michelle Tarpey, Carrow, Elphin, Co. Roscommon.

8th. James Mc Hugh, Cahir, Kiltimagh, Co. Mayo.

The Pedigree Suckler Type Heifer All Ireland Championship

The Pedigree Suckler Type Heifer All Ireland Championship
Claremorris - Sunday 2nd August 2009

Sponsored by The Western Hotel, Claremorris.

1st. William Smith, Oldcastle, Millbrook, Co. Meath.
Bred by Owner
Sire: Greenoas Colbolo, Dam: Millbrook Ulla, Tag No: 281084580722
Qualified at Dundalk

2nd. John & Stephen Lynch, Ballinascraw, Ballinalee, Co. Longford.
Bred by Owner
Sire: Ronick Hawk, Dam: Limousin, Tag No: 332
Qualified at Longford

3rd. William Smith, Oldcastle, Millbrook, Co. Meath.
Bred by Owner
Sire: Milbrook TKO, Dam: Millbrook Ulla, Tag No: 281084540735
Qualified at Longford

4th. Meenan Bros, Ballyhaunis, Co. Mayo.
Bred by Owner
Dam: Simmental, Tag No: 285160-5-0066
Qualified at Roundfort

5th. Patrick Bones, Derrough, Kilkelly, Co. Mayo.
Bred by Owner
Sire: Marble Hill Lu, Dam: Simmental, Tag No: 27 20202-7-0077
Qualified at Roundfort

6th. Brian Halton, Corlurgan, Bailieborough, Co. Cavan.
Bred by Owner
Sire: Scorpion, Dam: Ulena, Tag No: IE121036930487
Qualified at Bailieborough

7th. James Barrett, Crannagh, Clochans, Ballina, Co. Mayo.
Bred by Andre Rouvreau, Verruyes, France.
Sire: Arome, Dam: Provence, Tag No: FR7968730378
Qualified at Crossmolina

The Non-Pedigree Bull Calf Championship

The Non-Pedigree Bull Calf Championship
Bonniconlon - Monday 3rd August 2009

Sponsored By Thomas Archers, Builders Providers of Ballina
Kiernan Milling Longford & Stewarts Millers, Boyle, Co. Roscommon.

1st. Pearse McNamee, Kiltoal, Convoy, Lifford, Co. Donegal.
Bred by Owner
Sire: Empire, Dam: Charolais Cross, Tag No: IE161975750003
Qualified at Grange

2nd. Higgins Sisters, Ballindine, Claremorris, Co. Mayo.
Bred by James Higgins, Ballindine, Claremorris, Co. Mayo.
Sire: Fansonnet, Dam: Charolais Cross, Tag No: 271913420050
Qualified at Granard

3rd. Tom Yorke, Toome, Ballymahon, Co. Longford.
Bred by Owner
Sire: Stock Bull, Dam: Limousin Belgian Blue Cross, Tag No: 251032460009
Qualified at Newmarket-on-Fergus

4th. George Hegarty, Dublin Street, Longford.
Bred by Owner
Sire: Empire, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 2511204 6 0119
Qualified at Granard

5th. Conor McPadden, Drumkeen, Co. Leitrim.
Bred by Owner
Sire: Stock Bull, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 161559362377
Qualified at Grange

6th. Michael Fogarty, Rockvale, Tubber, Co. Clare.
Bred by Owner
Sire: Belgian Blue, Dam: Belgian Blue, Tag No: 1310386 0430 Qualified at Roundfort

7th. John Brennan, Cloonacool, Crossmolina, Co. Mayo.
Bred by Owner
Sire: B Y U, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 3214268264
Qualified at Crossmolina

8th. P J Walsh, Rathgranogh, Hollymount, Co. Mayo.
Bred by Gavin Browne, Churchill, Letterkenny, Co. Donegal.
Sire: Belgian Blue Cross, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 1620102-6-0006
Qualified at Roundfort

The Non-Pedigree Heifer Calf Championship

The Non-Pedigree Heifer Calf Championship
Bonniconlon - Monday 3rd August 2009
Sponsored By Grennan & Sons Target Fertilizers, Archers of Ballina,
Ferguson Tractor Parts Circular Road Ballina, Tel. 086-2239301

1st. Pearse McNamee, Kiltoal, Convoy, Lifford, Co. Donegal.
Bred by Owner
Sire: Rocky, Dam: Charolais Cross, Tag No: 161975780006
Qualified at Innishowen

2nd. Maxwell Bros, Ballinagare, Castlerea, Co. Roscommon.
Bred by Owner
Sire: DEP, Dam: Belgian BlueCross, Tag No: 311579091002
Qualified at Roundfort

3rd. P J Walsh, Kilmore, Kilkelly, Co. Mayo.
Bred by Richard Duffy, Lanmore, Liscarny, Westport, Co. Mayo.
Sire: Stock Bull, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 2722859-80342
Qualified at Granard

4th. John Brennan, Cloonacool, Crossmolina, Co. Mayo.
Bred by Owner
Sire: B Y U, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 3214268-263
Qualified at Crossmolina

5th. Michael Fogarty, Rockvale, Tubber, Co. Clare.
Bred by Owner
Sire: Belgian Blue, Dam: Belgian Blue, Tag No: IE-13103-85-80440
Qualified at Corofin

6th. Jimmy Conlon, Ballyea, Inagh, Co. Clare.
Bred by Owner
Sire: Belgian Blue, Dam: Belgian Blue, Tag No: 131258690229
Qualified at Ennistymon

The Non-Pedigree Suckler Cow & Calf All Ireland Championship

The Non-Pedigree Suckler Cow and Calf All Ireland Championship
Mohill - Sunday 16th August 2009

1st. David Warton, Dromoyle, Birr, Co. Offaly.
Bred by owner
Sire: Cow By Stock Bull, Calf By Empire, Dam: Belgian Blue, Tag No: Cows No: 301384170304, Calves No: 301384170469
Qualified at Newmarket-on-Fergus

2nd. Dermott Mulanney, Cregg, Balla, Co. Mayo
Bred by owner
Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 2717387-1-270
Qualified at Roundfort

3rd. Francis McCormack, Keadue, Boyle, Co. Roscommon.
Bred by owner
Sire: Limousin, Dam: Limousin Cross, Tag No: 311475250081
Qualified at Ballina

4rd. Martin Killeen, Carhunagry, Mullagh, Co. Clare.
Bred by owner
Sire: Charolais, Dam: Belgian Blue, Tag No: Cows No: 1611108-6-0206, Calfs No: 1314989-3-0320
Qualified at Ennistymon

5th. Martin & Colm Harold, Glenswilly, Letterkenny, Co. Donegal.
Bred by owner
Sire: Charolais Cross, Dam: Charolais Cross, Tag No: Cow: 161937410084, Calf: 162010250005
Qualified at Clonmany

6th. George Price, Willowfield Road, Ballinamore, Co. Leitrim.
Bred by owner
Sire of Cow: Lanzac, Sire of Calf: Rocky, Dam: Charolais, Tag No: Cow: 231213930109, Calf: 231213950143
Qualified at Arva

The Suckler Heifer All Ireland Championship

The Suckler Heifer All Ireland Championship
Swinford - Saturday 15th August 2009

Sponsored By Connolly Red Mills, Goresbridge, Co. Kilkenny.

1st. Martin Harold, Glenswilly, Letterkenny, Co. Donegal.
Bred by Owner
Sire: Limousin Cross, Dam: Limousin Cross, Tag No: UK-949219907452
Qualified at Grange

2nd. Martin Ryan & Garath Small, Copperfield House, Cabra, Thurles, Co. Tipperary.
Bred by Garath Small, Kilkeel, Co. Down.
Sire: Chatin Pedro, Dam: Charolais Cross, Tag No: UK940163400-563
Qualified at Ossary

3rd. Samuel Allister, Slieveroe, Stranooden, Co. Monaghan.
Bred by Owner
Sire: TZA, Dam: Limousin Cross, Tag No: 131480670656
Qualified at Castleblaney

4th. Gerry Joyce, Cortoon, Newport, Co. Mayo.
Bred by Owner
Sire: Hermes, Dam: Limousin Cross, Tag No: 311438140393
Qualified at Crossmolina

5th. Anthony Sweeney, Tullymore, Ardara, Co. Donegal.
Bred by Owner
Sire: Simmental, Dam: Limousin, Tag No: IE-161558890216
Qualified at Ardara

The Connacht Non-Pedigree Commercial Continental Championship

The Connacht Non-Pedigree Commercial Continental Championship
Enniscrone - Saturday 22nd August 2009

1st. Pearse McNamee, Kiltoal, Convoy, Lifford, Co. Donegal.
Bred by Owner.
Sire: Shacka Zulu, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: IE 161975790007
Qualified at Grange

2nd. Mr Sean O'Brien, Ballydrowen, Burnfoot, Co. Donegal.
Bred by Owner.
Sire: EPI, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: IE-161036070070
Qualified at Roscommon

3rd. Pearse McNamee, Kiltoal, Convoy, Lifford, Co. Donegal.
Bred by Owner.
Sire: Rocky, Dam: Charolais Cross, Tag No: IE 161975780006
Qualified at Finn Valley

4th. J P Cowley, Rathlee, Easkey, Co. Sligo.
Bred by Owner.
Sire: E D J, Dam: V D C, Tag No: IE 321509660140
Qualified at Ballina

5th. Mr Sean O'Brien, Ballydrowen, Burnfoot, Co. Donegal.
Bred by Owner.
Sire: EPI, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 1610360 80071
Qualified at Innishowen


SHEEP

The Galway Ewe Lamb All Ireland Championship

The Galway Ewe Lamb All Ireland Championship
Mountbellew - Saturday 19th September 2009

1st. Tom Murphy, Shralea Creagh, Ballinasloe, Co. Galway.

2nd. Hubert Melia, Gortroe, Corrandulla, Co. Galway.

3rd. Michael Maher, Belville, Monivea, Athenry, Co. Galway.


Home Craft

The All Ireland Domestic Arts Championship

The All Ireland Domestic Arts Championship
Bonniconlon - Monday 3rd August 2009

1st. Margaret McGoldrick, Kilcoosey, Dromahair, Co. Leitrim.
Qualified at Riverstown

2nd. Geraldine Kavanagh, Roskey, Foxford, Co. Mayo.
Qualified at Crossmolina

Joint 3rd. Laura Tully, Liberty, Ballydangan, Athlone, Co. Roscommon.
Qualified at Athenry

Joint 3rd. Raymond Higgins, Liberty, Ballydangan, Athlone, Co. Roscommon.
Qualified at Corrandulla

The Centra All Ireland Home Cooking Championship

The Centra All Ireland Home Cooking Championship
Tullamore - Sunday 9th August 2009

1st. Marie Hehir, Carrowkeel West, Inagh, Co. Clare.
Qualified at Clonmel

2nd. Siobhan Gainly, Snugboro, Castlebar, Co. Mayo.
Qualified at Bonniconlon

3rd. Breda Forkin, Keash, Ballymote, Co. Sligo.
Qualified at Riverstown

4th. Aloma McKay, Deerpark Middle, Ennistymon, Co. Clare.
Qualified at Ennistymon

5th. Sheila McGree, 11 Moorpark Street, Birr, Co. Offaly.
Qualified at Ossory

6th. Myra Kingston, Curraghnaloughra, Drinagh, Co. Cork.
Qualified at Dunmanway

7th. Mrs Dina Moloney Feery, Anglesborugh, Kilmallock, Co. Limerick.
Qualified at Tipperary

8th. Fiona Power, Cloonogue, Adamstown, Co. Wexford.
Qualified at Adamstown

The Chocolate Cook of the Year All Ireland Championship

The Chocolate Cook of the Year All Ireland Championship
Tullamore - Sunday 9th August 2009

1st. Betty Denning, Enneverogue, Bailieborough, Co. Cavan.
Qualified at Bailieborough

2nd. Mrs Dina Moloney Feery, Anglesborugh, Kilmallock, Co. Limerick.
Qualified at Tipperary

3rd. Ethel Lloyd, Winetown, Rathown, Co. Westmeath.
Qualified at Longford

4th. Iris Allen, Ballaghmore, Borris-in-Ossory, Co Laois.
Qualified at Athlone

5th. Joyce Blackburn, Drumgoask, Monaghan, Co. Monaghan.
Qualified at Tydavnet

6th. Toni Loftus, Ballyglass, Scardaun, Co Mayo.
Qualified at Roundfort

The Bridge House Collection of Vegetables All Ireland Championship

The Bridge House Collection of Vegetables All Ireland Championship
Tullamore - Sunday 9th August 2009

1st. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisodare, Co. Sligo.
Qualified at Strandhill

2nd. Harold Lawlor, Floraville, Mill Road, Durrow, Co. Laois.
Qualified at Ossory

3rd. Raymond Higgins, Liberty, Ballydangan, Athlone, Co. Westmeath.
Qualified at Mullingar

4th. Noel Higgins, Liberty, Ballydangan, Athlone, Co. Westmeath.
Qualified at Granard

5th. Veronica Inglis, Carpenterstown Road, Castleknock, Dublin 15.
Qualified at Carnew

6th. Mark Kilpatrick, Ross, Riverstown, Co. Sligo.
Qualified at Riverstown

The Bord Bia Quality Potato All Ireland Championship

The Bord Bia Quality Potato All Ireland Championship
Tullamore - Sunday 9th August 2009

1st. Thomas Carr, Dublin Road, Kilbeggan, Co. Westmeath.
Qualified at Mullingar

2nd. Michael McGoldrick, Kilcoosey, Dromahair, Co. Leitrim.
Qualified at Riverstown

3rd. Kathleen Higgins, Liberty, Ballydangan, Athlone, Co. Westmeath.
Qualified at Claremorris

4th. Geraldine Manning, McKeown, Derrycrib, Donadea, Naas, Co. Kildare.
Qualified at Longford

5th. Raymond Higgins, Ballydangan, Athlone, Co. Westmeath.
Qualified at Loughrea

6th. Noel Higgins, Liberty, Ballydangan, Athlone, Co. Westmeath.
Qualified at Mullingar

The Amateur Painting All Ireland Championship Final

The Amateur Painting All Ireland Championship Final
Oldcastle - Sunday 27th September 2009

Sponsored By McQuaids Pharmacy, Oldcastle

1st. Muriel Foxton, Tomagaddy, Ballycanew, Gorey, Co. Wexford.
Qualified at Carnew

2nd. Marian Shally, Coolcon, Hollymount, Co. Mayo.
Qualified at Athenry

3rd. Donna Ledwith, Ardalodge, Kilpeder, Co. Wicklow.
Qualified at Bailieborough

4th. Marie Kilkenny, Ballylennon, Gort, Co. Galway.
Qualified at Corofin


FOWL

The All Ireland Female Bantam Chicken Championship

The All Ireland Female Bantam Chicken Championship
Swinford - Saturday 15th August 2009

1st. Rebecca Flanagan, Curry, Strokestown, Co. Roscommon.
Breed: Polish Bantham
Qualified at Longford

2nd. Cian Dunleavy, Lecarrow, Ballymote, Co. Sligo.
Breed: Silver Laced Wyandote, Colour: Silver Laced
Qualified at Athenry

3rd. Daniel Lyons, Deerpark, Ballymahon, Co Longford.
Breed: D’Anders, Colour: Blue Mottled
Qualified at Athenry

4th. Daniel Lyons, Deerpark, Ballymahon, Co Longford.
Breed: Japenese, Colour: Brown
Qualified at Mullingar

5th. John Dunleavey, Shammer, Kilkelly, Co Mayo Brahma.
Breed: Golden
Qualified at Roundfort

The All Ireland Female Poultry Championship

The All Ireland Female Poultry Championship
Tullamore - Sunday 9th August 2009

1st. Mrs Helan Bradford, 33 Tandragee Road, Portadown, Co. Fermanagh, BT 62 3RB.
Breed: Light Sussex, Colour: White
Qualified at Fermanagh

2nd. Niriam Sands, Ballyfin, Portlaoise.
Breed: Golden Brahma, Colour: Partrage

3rd. Simon Wakefield, Cangort, Shinrone, Birr, Co. Offaly.
Breed: Bramha, Colour: Golden
Qualified at Mullingar

4th. The Boylan Family, Blessington, Co. Wicklow.
Breed: Orpington, Colour: Buff
Qualified at Tinahely

5th. Andrew Black, 11 Drumiller Hill, Co. Down, BT 25 1EP.
Breed: Marran
Qualified at Castlewellan

6th. Richard Langford, Portarlington, Co. Laois.
Breed: R I R
Qualified at Mullingar


DOG

The "McGrath Dog Food" Cocker Spaniel All Ireland Championship

The "McGrath Dog Food" Cocker Spaniel All Ireland Championship
Moate - Saturday 22nd August 2009

Sponsored By McGrath Dog Foods

1st. Katherina O'Donnell, Gardenfield, Tuam, Co. Galway.
Qualified at Ardrahan

2nd. Kevin O'Donnell, Gardenfield, Tuam, Co. Galway.
Qualified at Gort

3rd. Shane O'Donnell, Gardenfield, Tuam, Co. Galway.
Qualified at Ardrahan

The "Gain Dog Food" Large Dog All Ireland Championship

The "Gain Dog Food" Large Dog All Ireland Championship
Clonaslee - Sunday 13th September 2009

1st. Martin O Reilly, 7 Branogue Park, Riverchapel, Gorey, Co. Wexford.
Qualified at Tydavnet

2nd. Mervyn Duffy, Ryhill, Monivea, Co. Galway.
Qualified at Ballyvourney

3rd. David Connaughton, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Qualified at Loughrea

4th. Jonathan Hayes, C/o Waggily Tails Dog Grooming, Ballymotymore, The Ballagh, Enniscorthy, Co. Wexford.
Qualified at Enniscorthy

The "Gain Dog Food" Toy Dog All Ireland Championship

The "Gain Dog Food" Toy Dog All Ireland Championship
Clonaslee - Sunday 13th September 2009

1st. Winner of Champion Dog. Larry O Sullivan, 6 Tom Barry's Way, Clonakilty, Co. Cork.
Qualified at Clonakilty

2nd. Alana Corr, 75 Ardmore Park, Ballybeg, Waterford City.
Qualified at Iverk

3rd. Colleen Curran, Deerpark, Ballinasloe, Co. Galway.
Qualified at Loughrea

4th. Emer Wright, Ryleen, New Ross, Co. Wexford.
Qualified at Enniscorthy