Results 2007

 

Results 2007

Please click on the titles below to expand

Horses

The Tullamore Dew Broodmare & Foal All Ireland Championship 2007

The Tullamore Dew Broodmare & Foal All Ireland Championship
Iverk - Thursday 6th September 2007

1st & Best Turned Out. Dessie Gibson, Hillside House, 250 Rathfriland Road, Dromara, Co. Down.
Bred by James McGuire, Ballyteigue, Ballycarnew, Gorey, Co. Wexford.
Sire: Billies Bank, Dam: Catinia By Calypso, IHR: 4048238
Qualified at Armagh

2nd. Jim Tempany, Skreen, Co. Sligo.
Bred by Luke Morley, Knock, Co. Mayo.
Sire: I’A Star, Foal By French Buffet, Dam: Oh Carol By Pride Of Shaunlara, IHR: 2309058
Qualified at Ballymote

3rd. John & Cathal Dineen, Kilshinihan, Timoleague, Bandon, Co. Cork.
Bred by Fred Bourke, Yardfield, Clonlara, Co. Clare.
Sire: Big Sink Hope My Lovely Rose of Clare, IHR: 4012378
Qualified at Cork

4th. Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Sire: Triggero, Foal By Bahrain Cruise, Dam: Kilcahill Lady By Rathlin Star, IHR: 2335237
Qualified at Ardrahan

5th. Marian Russle, Shraugh, Gowran, Co. Kilkenny.
Bred by Marian Russle, Shraugh, Gowran, Co. Kilkenny.
Sire: Coevers Diamond Q, Dam: Lady Que By Artic Q, IHR: 2728656
Qualified at Iverk

6th. Kieran Fahy, Maulbrack, Enniskeane, Co. Cork.
Bred by Helen Mc Mahon, Parkroe, Craughwell, Co. Galway.
Sire: Nautilus, Dam: Parkroe Mandy By Knockboy, IHR: 2608891
Qualified at Drimoleague

The Lanigan Mare & Foal Western Region Championship 2007

The Lanigan Mare & Foal Western Region Championship
Ballinrobe - Sunday 2nd September 2007

1st & Best Turned Out. Mr Jim Tempany, Skreen, Co. Sligo.
Bred by Luke Morley, Knock, Claremorris, Co. Mayo.
Sire: Im A Star, Dam: Oh Carol, IHR: 2309058
Qualified at Westport

2nd. Tom Lenihan, New House, Lakeview, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Tom Lenihan, New House, Lakeview, Claregalway, Co. Galway.
Sire: Collie Mor, Dam: Madam Dilly By Kinghaven, IHR: 2458466
Qualified at Roundfort

3rd. Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Sire: Triggerero, Dam: Kilcahill Lady, IHR: 2335237
Qualified at Galway

4th. Michael Quinn, Carnowen Road, Raphoe, Co. Donegal.
Bred by Robert Davis, Drumkeen, Ballybofey, Co. Donegal.
Sire: Corranginger, Dam: Chicago Hope, IHR: 4204348
Qualified at Grange

Galway Crystal/Belleek China 3 Year Old Horse Championship 2007

Galway Crystal/Belleek China 3 Year Old Horse
Bannow/Rathangan Show - Thursday 12th July 2007

 

1st. Desmond Gibson, 250 Rathfriland Road, Dromara, Co Down BT25 2EH.
Bred by John Moore, Coom East, Bilboa, Co Carlow.
Sire: Garrison Royal, Dam: Pike Road Lady By Caesar Imperator, IHR: 4268208
Qualified at Saintfield

2nd & Best Turned Out. Desmond Gibson, Hillside House, 250 Rathfriland Rd, Dromara, Co Down BT25 2EH.
Bred by [The Late] Stanley Mateer, 46 Rock Chapel Rd., Crossgar, Co Down.
Sire: Limmerick, Dam: Beverly By Im A Star, IHR: 4326164
Qualified at Armagh

3rd & Best Filly. Jay J. Bowe, Kiltealy, Enniscorthy, Co. Wexford.
Bred by Jay J. Bowe, Kiltealy, Enniscorthy, Co. Wexford.
Sire: Porter Rhodes (USA), Dam: Ghareeb Sky By Ghareeb, IHR: 4192217
Qualified at Thomastown

4th. Callinafercy House stud, Miltown, Co Kerry.
Bred by Derek Rothwell, Greenhall, Co Wicklow.
Sire: Colin Diamond, Dam: Cailin Deas By Mister Lord, IHR: 4232760
Qualified at Tralee

5th. Desmond Gibson, 250 Rathfriland Road, Dromara, Co Down BT25 2EH.
Bred by Maura Holden, Stone Carthy, Stonyford, Co Kilkenny.
Sire: Ghareeb, Dam: Patsy Brown By Candle King, IHR: 4267273
Qualified at Ballymena

6th. Michael Roche, Assagart, Foulksmills, Co. Wexford.
Bred by Michael Roche, Assagart, Foulksmills, Co Wexford.
Sire: Bonnie Prince, Dam: Assagart Rose By Prospect Pride, IHR: 4260793
Qualified at Enniscorthy

7th. Michael Lewis & Judith Ryan, 56 Leevalleyreagh Rd., Dromara, BT25 ZOG.
Bred by Stephen & Eileen Lynch, Coolavokig Lower, Lissacreanig, Macroom, Co Cork.
Sire: Ricardo Z, Dam: Tipperary Night By Carnival Night, IHR: 4190156
Qualified at Armagh

8th. Seamus Lehane, Ballard Hse., Ballymacowen, Clonakilty, Co Cork.
Bred by Bred by Sean Lydon, Watervalley Stud, Ballymacward, Ballinasloe, Co Galway.
Sire: Loughehoe Guy, Dam: Ballycolin, IHR: 4238612
Qualified at Bandon

9th. Kylie & Billy Magner, C/O Coolmore, Fethard, Co Tipperary.
Bred by D. Wilson, Templepatrick, Ballyclair, Co. Antrim..
Sire: Kings Master, Dam: Darrynane Bay By Master Imp, IHR: 4088186
Qualified at Midleton

10th. George Chapman, Glandoran, Gorey, Co Wexford.
Bred by George Chapman, Glandoran, Gorey, Co Wexford.
Sire: Nigrasine (GB), Dam: Hadden E By Warcraft, IHR: 4301936
Qualified at Gorey

 

The Murnane & O'Shea Three Year Old Filly All Ireland Championship 2007

The Murnane & O'Shea Three Year Old Filly All Ireland Championship
Bantry - Sunday 2nd September 2007

1st. Hurst Show Horses, Tattygare Stud, Lisbellaw, Co. Fermanagh.
Bred by Hurst Show Horses, Tattygare Stud, Lissbellaw, Co. Fermanagh.
Sire: Porsch Tattygare, Dam: Golden Moments By Euphemism, IHR: 4224804
Qualified at Ballymena

2nd. P.J. Hegarty, Gaggin, Bandon, Co. Cork.
Bred by P.J. Hegarty, Gaggin, Bandon, Co. Cork.
Sire: Richardo Z, Dam: Fenya, IHR: 4326844
Qualified at Drimoleague

3rd. J.J. Bowe, Kiltealy Stud, Kiltealy, Enniscorty, Co. Wexford.
Bred by J.J. Bowe, Kiltealy Stud, Kiltealy, Enniscorty, Co. Wexford.
Sire: Porter Rhodes, Dam: Ghareeb Sky By Ghareeb, IHR: 4192217
Qualified at Dungarvan

4th. Michael Farrell, Bryanbeg, Drumrainey, Athlone, Co. Westmeath.
Bred by Michael Dooner, Creggan, Glasson, Athlone, Co. Westmeath.
Sire: Big Sink Hope, Dam: Rossco Clover By Clover Hill, IHR: 4293744
Qualified at Athenry

5th. Clonakilty Agricultural College, Clonakilty, Co. Cork.
Bred by J.J. Harty, Swan Lake, Castlemartyn.
Sire: Big Sink Hope, Dam: Marcot By Hallovri, IHR: 4252861
Qualified at Dunmanway

Best Turned Out. Derry Rothwell, Greenhall, Tinahely, Co. Wicklow.
Bred by Derry Rothwell, Greenhall, Tinahely, Co. Wicklow.
Sire: Van Dantzig, Dam: Barronstown Girl By Touchstone, IHR: 4200485
Qualified at Scariff

The Red Mills Non-Thoroughbred Two Year Old All Ireland Championship 2007

The Red Mills Non-Thoroughbred Two Year Old All Ireland Championship
Tinahely - Monday 6th August 2007

1st. Joanne Jarden, 8 Scrobby Lane, Glenavy, Co. Antrim.
Bred by Joanne Jarden, 8 Scrobby Lane, Glenavy, Co. Antrim.
Sire: Moothyeb, Dam: Egyptian Spirit By Mackrocket, IHR: 4341587
Qualified at Castlewellan

2nd. James Stephenson, Raheen, Adamstown, Co. Wexford.
Bred by Thomas Breen, Graiguahesia, Urlingford, Co. Tipperary.
Sire: Sirsan, Dam: Graiguahesia Diamond By Colin Diamond, IHR: 4404494
Qualified at Thomastown

3rd. Hurst Show Horses, Tattygare Stud, Lisbellaw, Co. Fermanagh.
Bred by Hurst Show Horses, Tattygare Stud, Lisbellaw, Co. Fermanagh.
Sire: Porsh Tattygare, Dam: Golden Delight By Euphemism, IHR: 4470674
Qualified at Westport

4th. Mr. & Mrs. David Kirkpatrick, 23 Ballykeige Rd., Comber, Co. Down.
Bred by M. Moloney, Clonmoher, Bodyke, Co. Clare.
Sire: Nash Me, Dam: Tomes Best By Pride of Tomes, IHR: 4246285
Qualified at Lurgan

5th. Mrs. Patience R Bennett, Blackbull Farm, Barnacoyle Big, Newcastle, Co. Wicklow.
Bred by Mrs. Patience R Bennett, Blackbull Farm, Barnacoyle Big, Newcastle, Co. Wicklow.
Sire: Power Blade (IRL), Dam: The Principal Rose By Horos (USA), IHR: 4430707
Qualified at Bannow/Rathangan

6th. Desmond Gibson 250 Rathfriland Rd., Dromara, Co. Down.
Bred by Desmond Hill, Killabeg, Carlow.
Sire: Stormhill Miller, Dam: Laughton Positve By Laughton Flight, IHR: 4467338
Qualified at Lurgan

The Two Year Old Filly All Ireland Championship 2007

The Two Year Old Filly All Ireland Championship
Kildysart - Sunday 29th July 2007

1st. Dermot O'Sullivan, Rosshill, Kildysart, Co Clare.
Bred by Gerard Kelly,Lislanahan,Kilkee,Co Clare.
Sire: Big Sink Hope, Dam: San Siro Bell By Filice de Champeix, IHR: 4471963
Qualified at Ardrahan

2nd. & Best Turned Out. Desmond Gibson, 250 Rathfriland Rd., Dromara, Co. Down.
Bred by Mrs. Sarah Fleming, Saraville, Redcross, Co. Wicklow.
Sire: Ghareeb, Dam Ballycapple Clover By Cloverhill, IHR: 4418666
Qualified at Lurgan

3rd. Rachel Barrett, Lavally, Mallow, Co Cork.
Bred by Patrick Hohey, Lahinch.
Sire: Doranstown Hallo, Dam: Windy Point By Marmite D'OR, IHR: 4290160
Qualified at Midleton

4th. Hurst Show Horses, Tattygar, Lisbellaw, Co. Fermanagh.
Bred by Hurst Show Horses, Tattygar, Lisbellaw, Co Fermanagh.
Sire: Last News, Dam: Tattygar Golden Bonnie, IHR: 2925951
Qualified at Enniskillen Horse Show

5th. Rosemarie Deasy, Kilbeg, Bandon, Co. Cork.
Bred by Rosemarie Deasy, Kilbeg, Bandon, Co. Cork.
Sire: Kahtan, Dam: Digians Princess By Seredigian, IHR: 4455012
Qualified at Dunmanway

6th. Seamus Cawley, Caltra, Culleens, Co. Sligo.
Bred by Timothy Ryan, Kyle, Rossmore, Cashel, Co. Tipperary.
Sire: Puissance, Dam: Kyle Jane By Ricardo Z, IHR: 4171550
Qualified at Ballymote

The Yearling Filly All Ireland Championship Scariff 2007

The Yearling Filly All Ireland Championship Scariff
Scariff - Saturday 1st September 2007

1st. Dermot Gordon, Ballintubber, Kilcon, Ballina, Co. Mayo.
Bred by Mosie White, Maublintown, Wellingtonbridge, Co. Wexford.
Sire: Kings Master, Dam: Coragh Lady By Master Imp, IHR: 4538493
Qualified at Strandhill

2nd. Hurst Show Horses, Tattygare Stud, Lisbellaw, Co. Fermanagh.
Bred by Hurst Show Horses, Tattygare Stud, Lisbellaw, Co. Fermanagh.
Sire: Porsch Tattygare, Dam: Golden Moments, IHR: 4917232
Qualified at Enniskillen Horse Show

3rd. Pat Finn, Frenchfort, Oranmore, Co. Galway.
Bred by James Thomas Wallace, Ballyket, Kilrush, Co. Clare.
Sire: Summer At Saratoga, Dam: Baelcragga By Tammouz, IHR: 4608355
Qualified at Corrandulla

4th. Kieran O'Gorman, Brookfield House, The Miles, Clonakilty, Co. Cork.
Bred by Kieran O'Gorman, Brookfield House, The Miles, Clonakilty, Co. Cork.
Sire: Abdullah, Dam: Brookfield Lady By Baron De Chantepie, IHR: 4611557
Qualified at Kilgarvan

5th. Philo Finn, Frenchfort, Oranmore, Co. Galway.
Bred by Sean Ward, Ballymacward, Ballinasloe, Co. Galway.
Sire: Loughahoe Guy, Dam: Alloon Lillie By Ard Grandma, IHR: 4531133
Qualified at Cappamore

6th. Lisa Comiskey, Ballymore Demense, Camolin, Co. Wicklow.
Bred by Lisa Comiskey, Ballymore Demense, Camolin, Co. Wicklow.
Sire: Crosstown Dancer, Dam: Break the Bank By Billies Bank, IHR: 4429158
Qualified at Kilmacanogue

Best Turned Out. Dermot O'Brien, C/O Michael Lyons, Frierstown, Crecora, Co Limerick.
Bred by Michael Greene, Park Roe Stud, Craughwell, Co. Galway.
Sire: Bollin Roland, Dam: Kilcolgan Lass, IHR: Weatherbys IRL 45054106 N
Qualified at Tipperary

The Pat & Eileen Fitzgerald Yearling Colt Gelding All Ireland Championship 2007

The Pat & Eileen Fitzgerald Yearling Colt Gelding All Ireland Championship
Ennis - Sunday 8th July 2007

 

1st. Shamus Lehane, Ballard House, Clonakilty, Co Cork.
Bred by Sean Lydon, Watervally Stud, Ballymacward, Ballinasloe.
Sire: Loughehoe Guy, Dam: Ballycollin By Colin Diamond, IHR: 4609696
Qualified at Newmarket on Fergus

2nd. Miss Karen McSwiggan & Hurst Show Horses, Tattygare Stud, Lisbellaw, Co Fermanagh.
Bred by Miss Karen McSwiggan & Hurst Show Horses, Tattygare Stud, Lisbellaw, Co. Fermanagh.
Sire: Lux Z, Dam: Her Lady Ship By Euphemism, IHR: 45911527
Qualified at Westport

3rd. Sheelagh Barry, Maghowna, Inch, Ennis, Co Clare.
Bred by Sheelagh Barry, Maghowna, Inch, Ennis, Co Clare.
Sire: Accondy, Dam: Mystical Cruise By Cruising, IHR: 4511467
Qualified at Ennistymon

4th. Ann Lyons, 118 Ballymacarron Road, Ballanahinch, Co. Down BT24 8JS.
Bred by John Carlisle, 20 Greens Road, Saintfield, Co Down
Sire: Limmerick, Dam: Cartonstown Lady By Killimor Ben, IHR: 4529880
Qualified at Finn Valley

5th. R Johnson & William Smyth, 36 Creevyargon Rd., Ballinahinch, BT24 8YG.
Bred by Mabel Morrow, 49 Kilronan Road, Lisnaskea, Co. Fermanagh.
Sire: Limmerick, Dam: Ishd Arthon By Flagmount Diamond, IHR: 4581385
Qualified at Thomastown

6th. P Martin & D Walsh, 115 Osborne Park, Belfast BT9 6JQ
Bred by B Sheaham, Keamore, Leap, Co Cork.
Sire: Courage 11, Dam: Keamore Anni By Rineen Clover, IHR: 4611887
Qualified at Lurgan

7th. Prize & Best Turned Out Animal & Handler. Desmond Gibson, 250 Rathfriland Rd., Dromara, Co. Down BT25 2EH.
Bred by Mark Deering, Knockanagh, Rathvilly, Co Carlow.
Sire: Puissance, Dam: Beneficia Antics By Beneficial, IHR: 4541442
Qualified at Ballymena

8th. Kevin McKenna, 197 Newtown villa Rd, Eskra, Omagh, Co. Tyrone.
Bred by Thomas Reaney, Kilcommodan, Aughrim, Ballinasloe, Co Galway.
Sire: Nero Astaire, Dam: Sandrine, IHR: 4513016
Qualified at Finn Valley

9th. Herbie Deacon, Forrestalstown, Clonroche, Co Wexford.
Bred by Pat Kenny, Clonfert, Ballinasloe, Co Galway.
Sire: Aughrim Knight, Dam: Cloncondra Bay, IHR: 4535824
Qualified at Enniscorthy

10th. David & Charlotte Kirkpatrick, 23 Ballykeigle Rd, Comber, Co Down BT23 5SD.
Bred by Michael Doyle, Aughbeg, Bagnalstown.
Sire: Ghareeb Golden, Dam: Lionels By Golden Cliff, IHR: 4517247
Qualified at Enniscorthy

The Gain Colt Foal All Ireland Championship 2007

The Gain Colt Foal All Ireland Championship
Ballinasloe - Saturday 29th September 2007

1st. James Ryan, Ballinahinch House, Birdhill, Co. Limerick.
Bred by James Ryan, Ballinahinch House, Birdhill, Co. Limerick.
Sire: Nash Me, Dam: Birdhill Lady By Welcome Diamond, Dams IHR: 2300374
Qualified at Kildysart

2nd. Joe Grace, Rusheen, Kildysart, Co. Clare.
Bred by Joe Grace, Rusheen, Kildysart, Co. Clare.
Sire: Nash Me, Dam: Rusheen Clover By Farney Clover, Dams IHR: 4135450
Qualified at Ennis

3rd & Best Colt Foal – Connaught. Michael McDonagh, Ballylean, Tynagh, Loughrea, Co. Galway.
Bred by Michael McDonagh, Ballylean, Tynagh, Loughrea, Co. Galway.
Sire: Ghareeb, Dam: Meadows Vella By Ballinvella, Dams IHR: 2069474
Qualified at Mountbellew

5th. James Goland, Ballinglen Stud, Gorey, Co. Wexford.
Bred by James Goland, Ballinglen Stud, Gorey, Co. Wexford.
Sire: Rock Hopper, Dam: Sophies Girl By Toravich, Foals IHR: 4699534
Qualified at Mountbellew

6th & Best Turned Out. Sean O'Sullivan, Lissycremin, Buttesstown, Bandon, Co. Cork.
Bred by Sean O'Sullivan, Lissycremin, Buttesstown, Bandon, Co. Cork
Sire: Search for Royalty, Dam: Kay Pride By Holy Cross, IHR: 2575346
Qualified at Bantry

7th. Frank Creaven, Rosslodge, Headford, Co. Galway.
Bred by Frank Creaven, Rosslodge, Headford, Co. Galway.
Sire: Cruising, Dam: Glenlo By Standard Bearer, Dams IHR: 2380161
Qualified at Mountbellew

8th. Noel Seymour, Lahorna, Nenagh, Co. Tipperary.
Bred by Noel Seymour, Lahorna, Nenagh, Co. Tipperary.
Sire: Colin Diamond, Dam: Christys Pet By Filice De Champeix, Dams IHR: 4010505
Qualified at Cappamore

9th. Tom Rooney, Rathcline, Lanesborough, Co. Longford.
Bred by Tom Rooney, Rathcline, Lanesborough, Co. Longford.
Sire: Loughehoe Guy, Dam: Rathcline Girl By Golden Cliff, Dams IHR: 4400445
Qualified at Roscommon

10th. Tom Lenihan, New House, Lakeview, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Tom Lenihan, New House, Lakeview, Claregalway, Co. Galway.
Sire: Loughehoe Guy, Dam: Collie Mor Madam By Collie Mor Hill, IHR: 2458466
Qualified at Galway

The A. Browne Filly Foal All Ireland Championship 2007

All Ireland Filly Foal
Moate - Saturday 25th August 2007

1st. Derry Rothwell,Greenhall,Tinahely,Co Wicklow.
Bred by Derry Rothwell,Greenhall,Tinahely,Co Wicklow.
Sire: Cruising, Dam: "Cailin Deas" By Mr Lord, Dams IHR: 2280124
Qualified at Bannow/Rathangan

2nd. Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Sire: Bahrain Cruise, Dam: Madonna Hill By Triggerero, IHR: 2335237
Qualified at Castlerea

3rd. Mosie White, Maublintown, Wellingtonbridge, Co. Wexford.
Bred by Mosie White, Maublintown, Wellingtonbridge, Co. Wexford.
Sire: Lakeshore Road, Dam: Temple Crest By Tomgar Power Crest, Dams IHR: 4000751
Qualified at Bannow/Rathangan

4th & Best Turned Out. Hurst Show Horses, Tattygare Stud, Lisbellew, Co. Fermanagh.
Bred by Hurst Show Horses, Tattygare Stud, Lisbellew, Co. Fermanagh.
Sire: Flaming Feather, Dam: Tattygare My Fair Lady By Star Kingdom, Dams IHR: 2731552
Qualified at Omagh

5th. Pat Finn, Frenchfort, Oranmore, Co. Galway.
Bred by Pat Finn, Frenchfort, Oranmore, Co. Galway. Sire: Colin Diamond, Dam: Thornfield Cailin By Cavalier, IHR: 2555168
Qualified at Gort

6th. Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Sire: Bahrain Cruise, Dam: Currandrum Lass By Prince Ragusa, Dams IHR: 2387737
Qualified at Bonniconlon

The Traditional Irish Sport Horse Colt Foal All Ireland Championship 2007

The Traditional Irish Sport Horse Colt Foal All Ireland Championship
Mountbellew - Saturday 8th September 2007

1st. Joe Grace, Rusheen, Kildysart, Co. Clare.
Bred by Joe Grace, Rusheen, Kildysart, Co. Clare.
Sire: Nash Me, Dam: Rusheen Clover By Farney Clover, Dams IHR: 4135450
Qualified at Ennistymon

2nd. Tom Lenihan, New House, Lakeview, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Tom Lenihan, New House, Lakeview, Claregalway, Co. Galway.
Sire: Loughahoe Guy, Dam: Coille Mor Madam By Coille Mor Hill, Dams IHR: 2458466
Qualified at Loughrea

3rd. James Ryan, Ballinahinch House, Birdhill, Co. Limerick.
Bred by James Ryan, Ballinahinch House, Birdhill, Co. Limerick.
Sire: Nash Me, Dam: Birdhill Lady By Welcome Diamond, Dams IHR: 2300374
Qualified at Scariff

Best Turned Out. Michael Dooner, Creggan, Co. Westmeath.
Bred by Michael Dooner, Creggan, Co. Westmeath.
Sire: Big Sink Hope, Dam: Ravishing Ruby By Zero Watt, Dams IHR: 2694545
Qualified at Mohill

The Traditional Irish Sport Horse Filly Foal All Ireland Championship 2007

The Traditional Irish Sport Horse Filly Foal All Ireland Championship
Mountbellew - Saturday 8th September 2007

1st. Anthony Clohessy, Killimer, Kilrush, Co. Clare.
Bred by Anthony Clohessy, Killimer, Kilrush, Co. Clare.
Sire: Kahtan, Dam: Scattery Knight By Diamond Serpent, Dams IHR: 2531075
Qualified at Scariff

2nd. Tom P Lenihan, NewHouse, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Tom P Lenihan, NewHouse, Claregalway, Co. Galway.
Sire: Loughehoe Guy, Dam: Lachain Cruise Dancer By Cruisig, Dams IHR: 4089418
Qualified at Ballymote

3rd. Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Bred by Tom Newell, Kilcahill, Claregalway, Co. Galway.
Sire: Bahrain Cruise, Dam: Currandrum Lass, Dams IHR: 2387737
Qualified at Bonniconlon


The Leitrim Irish Draught Breeders All Ireland Championship 2007

The Leitrim Irish Draught Breeders All Ireland Championship
Mohill - Sunday 19th August 2007

1st. George Draper, Ballincar, Sligo.
Bred by George Draper,Ballincar,Sligo.
Sire: Sea Crest, Foal By Huntingsfield Rebel, Dam: Ginger Ann By Ginger Dick, IHR: 2587682
Qualified at Ballymote

2nd. Padraig Fitzpatrick, Boggaun, Manorhamilton, Co. Leitrim.
Bred by Padraig Fitzpatrick, Boggaun, Manorhamilton, Co. Leitrim.
Sire: Grosvenor Lad, Foal By Crannagh Hero, Dam: Mayo's Pride By King Elvis, IHR: 12626
Qualified at Manorhamilton

3rd. Paddy Kelly, Jenkinstown Cross Stud, Dundalk, Co. Louth.
Bred by Annette Traynor, Ravensdale, Dundalk, Co. Louth.
Sire: Mourne Mountain Star, Dam: Ravensdale Girl By Uibh Fhaili, IHR: 13349
Qualified at Castleblayney

4th. Vivien Draper, Ballincar, Co. Sligo.
Bred by Vivien Draper, Ballincar, Co. Sligo.
Sire: Its the Quiet Man, Dam: Ballincross Sophie By Holy Cross, IHR:2711058, RID No: 12586
Qualified at Strandhill

5th. Pauline Robinson, Dromore, Kilmacrennan, Letterkenny, Co. Donegal.
Bred by Mary Conlon Letterkenny, Co. Donegal.
Sire: Grosvenor Lad, Dam: Culdalee Gold, IHR: 2723672
Qualified at Clogher Valley

6th. P J Wall, Cartron, Charlestown, Co. Mayo.
Bred by P J Wall, Cartron, Charlestown, Co. Mayo.
Sire: Duleek Hero, Dam: Charlestown Grace By Mickey The Marcher, IHR: 2328828
Qualified at Grange

Best turned out. Mr. Eddie Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co. Mayo.
Bred by Mr. Eddie Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co Mayo.
Sire: Carrabawn View, Filly Foal By Crannagh Hero, Dam: Grey Knave, IHR: 4212577
Qualified at Westport

The Irish Draught 2 Year Old Filly All Ireland Championship 2007

The Irish Draught 2 Year Old Filly All Ireland Championship
Limerick – Saturday 25th August 2007

1st. Denis Dullea, Killountain, Bandon, Co. Cork.
Bred by Eddie Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co. Mayo.
Sire: Crannagh Hero, Dam: Miss Ginger Dick By Ginger Dick, IHR: 4313425
Qualified at Cork

2nd & Best Turned Out. Mr. Hughie Murphy, Barnview Stables, Barnulogue, Swinford, Co. Mayo.
Bred by Brian Coogan, Kilmovee, Ballaghadreen, Co. Mayo.
Sire: Annaghadown Star, Dam: Annies View, IHR: 4244263
Qualified at Westport

3rd. Mr. Eddie Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co. Mayo.
Bred by Mr. Eddie Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co. Mayo.
Sire: Crannagh Hero, Dam: Holly Daisy, IHR: 4310994
Qualified at Westport

4th. Denis Nyhan, Gairdin Mor, Ballineen, Co. Cork.
Bred by Helen Nyhan, Gairdin Mor, Ballineen, Co. Cork.
Sire: Cool Cronan Wood, Dam: Gairdin Mor Silver By Fast Silver, IHR: 4377505
Qualified at Cork

5th. Vivienne Bradley, Ballycoolan, Stradbally, Portlaois, Co. Laois.
Bred by Una O Haire, Brookfield, Newcastle, Co. Dublin.
Sire: Crosstown Dancer, Dam: Bonny Blue By Welcome Flagmount, IHR: 4352692
Qualified at Kilmacanogue

6th. Richard Hourigan, Woodland, Dundrum, Co. Tipperary.
Bred by Martin O Neill, Roughan, Ardrahan, Co. Galway.
Sire: Duleek Hero, Dam: Kathys Rising Star, IHR: 4193558
Qualified at Tipperary

The Roscommon Irish Draught Yearling Filly Championship 2007

The Roscommon Irish Draught Yearling Filly Championship
Roscommon - Saturday 18th August 2007

1st. Eddie Murphy, Lecarrow, Charlestown, Co. Mayo.
Bred by Tom O'Connor, Castlemoine, Co. Roscommon.
Sire: Star Kingdom, Dam: Key to the Links By Kildalton Gold, IHR: 4443723
Qualified at Roundfort

2nd &best turned out. Dermot Gordon, Ballintubber, Kincon, Ballina, Co. Mayo.
Bred by John Evans, Castlemaine, Co. Kerry.
Sire: Coolcronan Wood, IHR: 4468335
Qualified at Crossmolina

3rd. Jim Kingston, Carrigbawn, Drinagh, Co. Cork.
Bred by Jim Kingston, Carrigbawn, Drinagh, Co. Cork.
Sire: Fast Silver, Dam: Carrigbawn Doll By Red Hattle, IHR: 4492927
Qualified at Drimoleague

4th. James Murphy, 6 Coill Abhainn, Swinford, Co. Mayo.
Bred by Susan Malee, Carrobeg Stud, Swinford, Co. Mayo.
Sire: Clonakilty Hero, Dam: Clover Ginger Lass By Clover Hill, IHR: 4637170
Qualified at Crossmolina

5th. Paddy Corbett, Sheveey, Upperchurch, Thurles, Co. Tipperary.
Bred by Eddie Corbett, Curraghduff, Upperchurch, Thurles, Co. Tipperary.
Sire: Woodland Boy, Dam: Lisiallen Countess By Grey Macha,IHR: 4610810
Qualified at Bridgetown

6th. Michael Moynihan, Coomkeen, Durrus, Bantry, Co. Cork.
Bred by Michael Moynihan, Coomkeen, Durrus, Bantry, Co. Cork.
Sire: Grange Bouncer, Dam: Durrus Pride By Western Pride, IHR: 4605944
Qualified at Carbery

The Comrad Construction Irish Draught Colt Foal All Ireland Championship 2007

The Comrad Construction Irish Draught Colt Foal All Ireland Championship
Ballinasloe - Sunday 30th September 2007

1st. Mary O'Keefe, Knapton, Abbeyleix, Co. Laois.
Bred by Mary O'Keefe, Knapton, Abbeyleix, Co. Laois.
Sire: Holycross, Dam: Sullivans Timmy By Townrath Pride, Dams IHR: 2449446, RID: 12066
Qualified at Clonaslee

2nd. John Burke, Crbally, Cummer, Tuam, Co. Galway.
Bred by John Burke, Crbally, Cummer, Tuam, Co. Galway.
Sire: Heigh-Ho-Silver, Dam: Mooneen View By Carrabawn View, Dams IHR: 4134395
Qualified at Claregalway

3rd. David O'Toole, Doughmakeon, Louisburgh, Co. Mayo.
Bred by David O'Toole, Doughmakeon, Louisburgh, Co. Mayo.
Sire: Coolcronn Wood, Dam: Cool Penny By Holycross, Dams IHR: 2110393
Qualified at Ballinrobe

4th. Mr. Jimmy Killilea, Newline, Maree, Clarenbridge, Co. Galway.
Bred by Mr. Jimmy Killilea, Newline, Maree, Clarenbridge, Co. Galway.
Sire: Gurraun Zidane, Maree Lass By Powerswood Purple, Dams IHR: 1806440, RID: 10794
Qualified at Claregalway

5th & Best Turned Out. Pauline Robinson, Dromore, Kilmacrennan, Letterkenny, Co. Donegal.
Bred by Pauline Robinson, Dromore, Kilmacrennan, Letterkenny, Co. Donegal.
Sire: It's The Quite Man, Dam: Princess Grosvenor By Grosvenor Lad, Dams IHR: 2723672
Qualified at Clogher Valley

6th. David O'Toole, Doughmakeon, Louisburgh, Co. Mayo.
Bred by David O'Toole, Doughmakeon, Louisburgh, Co. Mayo.
Sire: Coolcronn Wood, Dam: Marchesi Big Maggie By Fuma's Murphy's Law, Dams IHR: 2219794, RID: 11661
Qualified at Mountbellew

The O'Connor Meats Irish Draught Filly Foal All Ireland Championship 2007

The O'Connor Meats Irish Draught Filly Foal All Ireland Championship
Ballinasloe - Sunday 30th September 2007

1st. Martin Donnellan, Ballygill, Creagh, Ballinasloe, Co. Galway.
Bred by Martin Donnellan, Ballygill,Creagh, Ballinasloe, Co. Galway.
Sire: Carrickrock Close Shave, Dam: Ballygill View By Carrabawn View, Foals IHR: 4745690
Qualified at Ballinasloe

2nd. Vincent & Patricia Hennessy, Corrcullen, Ballinahown, Athlone, Co. Westmeath.
Bred by Vincent & Patricia Hennessy, Corrcullen, Ballinahown, Athlone, Co. Westmeath.
Sire: Rock Ribbon Silver Diamond, Dam: Corrcullen Classic By Classic Vision, Dams IHR: 2885446, RID: 13183
Qualified at Mountbellew

3rd. Madeline Colhan, 11 Hillhead Road, Urney, Strabane.
Bred by Madeline Colhan, 11 Hillhead Road, Urney, Strabane.
Sire: Rockrimmon Silver Diamond, Dam: Bell lady By Star Kingdom, Dams IHR: 4006421
Qualified at Clogher Valley

4th. Thomas Nyhan, Gairdin Mor, Ballineen, Co. Cork.
Bred by Thomas Nyhan, Gairdin Mor, Ballineen, Co. Cork.
Sire: Cool Cronan Wood, Dam: Gairdin Mor Silver By Fast Silver, Dams IHR: 2519935
Qualified at Bantry

5th. Brian Gallagher, Woodlawn, Ballinasloe, Co. Galway.
Bred by Brian Gallagher, Woodlawn, Ballinasloe, Co. Galway.
Sire: Hunting Field Rebel, Dam: Emlagh Tess By Red Hackle, Dams IHR: 2522218
Qualified at Virginia

6th. Watkins & Thompson Show Horses, Gorteen, Garrison, Co Fermanagh BT 93 4DJ
Bred by TJ Gibbons, Ballinrobe, Co. Mayo.
Sire: Gurraun Zidane, Dam: Failte Ginger By Welcome Flagmount, Dams IHR: 4106712
Qualified at Mohill


The Registered Connemara Yearling Gelding All Ireland Championship 2007

The Registered Connemara Yearling Gelding All Ireland Championship
Oldcastle - Sunday 5th August 2007

1st. Cathy Snow Coyne, Mooreland Connemara Ponies, Letterfrack, Co. Galway.
Bred by Cathy Snow Coyne, Mooreland Connemara Ponies, Letterfrack, Co. Galway.
Sire: I Love You Melody, Dam: Dangan Cailin, IHR: 2091
Qualified at Athenry

2nd. Patrick McCormack, Suckfield, Ballinasloe, Co. Galway.
Bred by John F Dermody, Meelick, Eyerecourt, Co. Galway.
Sire: Glanns Owen, Dam: Hazel Star, IHR: 2053
Qualified at Midland CPS

3rd. Mary Tynan, Esker, Ballinalee, Co. Longford.
Bred by Mary Tynan, Esker, Ballinalee, Co. Longford.
Sire: Mountain Cascade, Dam: Garvagh Fiona, IHR: 2695
Qualified at Ballinalee

4th. Katie Tobin, Danesfort, Bennetsbridge, Co. Kilkenny.
Bred by Katie Tobin, Danesfort, Bennetsbridge, Co. Kilkenny.
Sire: Grange Kings Surf, Dam: Rinneen Reiltin, IHR: 2529
Qualified at Midland CPS

5th. Mary Tynan, Esker, Ballinalee, Co. Longford.
Bred by J.J. Sullivan, Lough Conneera, Kilkerrin, Co. Galway.
Sire: Garry Hinch Finn, Dam: Minna Margarita, IHR: 2004
Qualified at Ballinalee

6th. Fr. C. Mc Cormack, Fohenagh, Ballinasloe, Co. Galway.
Bred by Fr. C. Mc Cormack, Fohenagh, Ballinasloe, Co. Galway.
Sire: Monaghanstown Fionn, Dam: Ballinasloe Country Fair Day, IHR: 1867
Qualified at Ballinalee


The Donkey Mare & Foal All Ireland Championship 2007

The Donkey Mare & Foal All Ireland Championship
Ballinasloe – Monday 1st October 2007

LIST OF DONKEY MARE WINNERS

1st. David Henry, Old Rock, Ballymote, Co. Sligo.
IHR: 372414004567452
Qualified at Swinford

2nd. Bernadette Foley, Clonola, Kildysart, Co. Clare.
Bred by Bernadette Foley, Clonola, Kildysart, Co. Clare.
Sire: Sireddie, Dam: Sue Ellen, IHR: 442482
Qualified at Ennistymon

3rd. Clare Heneghan, Knocknagur, Tuam, Co. Galway.
Bred by Clare Heneghan, Knocknagur, Tuam, Co. Galway.
IHR: 4595950
Qualified at Claremorris

4th. Paddy Oliver, Tllinacurra, Swinford, Co. Mayo.
Bred by Coleen Joy, Corofin, Co. Clare.
Dam: Lisnacrann Charleete, IHR: 4659040
Qualified at Swinford

5th. Norma Cooke, Knocksedan, Glebe East, Blessington, Co. Wicklow.
Bred by Norma Cooke, Knocksedan, Glebe East, Blessington, Co. Wicklow.
Name of Donkey: Sarah Jane (No. 4382825), Name of Colt Foal: Harry Potter (No. 4664705)
Qualified at Tinahealy

6th. Mr. Frank O'Dowd, Castleblakeney, Ballinasloe, Co. Galway.
Bred by Mr. Frank O'Dowd, Castleblakeney, Ballinasloe, Co. Galway.
IHR: 4499924
Qualified at Mountbellew

LIST OF DONKEY FOAL WINNERS

1st. David Henry, Oldrock, Ballymote, Co. Sligo.
Bred by David Henry, Oldrock, Ballymote, Co. Sligo.
IHR: 4612793
Qualified at Bonniconlon

2nd. Paddy Oliver, Tllinacurra, Swinford, Co. Mayo.
Bred by Coleen Joy, Corofin, Co. Clare.
Dam: Lisnacrann Charleete, IHR: 4659040
Qualified at Swinford

3rd. Clare Heneghan, Knocknagur, Tuam, Co. Galway.
Bred by Clare Heneghan, Knocknagur, Tuam, Co. Galway.
IHR: 4595950
Qualified at Claremorris

Cattle

The Beef Bullock All Ireland Championship 2007

The Beef Bullock All Ireland Championship
Strokestown - Saturday 8th September 2007

1st. Connell Bros., Newcastle, Oldcastle, Co. Meath.
Sire: CF52, Dam: Belgian Blue, Tag No: 251152760175
Qualified at Roscommon

2nd. Gareth McGuinness, 40 Knockbrack Downs, Drogheda, Co. Meath.
Bred by: Brian Donnelly, Newhaggard, Lusk, Co. Dublin.
Sire: Anneskeagh Oscar, Dam: Charolais Cross, Tag No: 171054630796
Qualified at Ossory

3rd. Ivan White, Seefin, Bailieboro, Co. Cavan.
Bred by Ivan White, Seefin, Bailieboro, Co. Cavan.
Sire: CH, Dam: CH, Tag No: 121278410181
Qualified at Virginia

4th. Frank & T Burke, Donoman, Croom, Co. Limerick.
Tag No: 311596160391
Qualified at Roundfort

5th. Mark McGivern, Carrigtwohill, Co.Cork.
Bred by Oliver McGowan
Sire: Belgian Blue, Dam: Limousin, Tag No: IE231412190202
Qualified at Ballyvourney

The Beef Heifer All Ireland Championship 2007

The Beef Heifer All Ireland Championship
Strokestown - Saturday 8th September 2007

1st. Sean O'Brien, Ballydrowen, Burnfoot, Co. Donegal.
Bred by Sean O'Brien, Ballydrowen, Burnfoot, Co. Donegal
Sire: CF52, Dam: Belgian Blue, Tag No: IE161036040051
Qualified at Clonmany

2nd. Pearse McNamee, Kiltoal, Convoy, Co. Donegal.
Bred by: D. McKinnon
Sire: Charolais, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: UK958194309974
Qualified at Clonmany

3rd. C & R Stevenson, Aughliard, Letterkenny, Co. Donegal.
Bred by C & R Stevenson, Aughliard, Letterkenny, Co. Donegal.
Sire: AED, Dam: Charolais CF52, Tag No: 161241150080
Qualified at Ardara

4th. R & M McGivern, Ballinbrittig, Carrigtwohill, Co.Cork.
Bred by R & M McGivern, Ballinbrittig, Carrigtwohill, Co.Cork.
Sire: Malibu, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: IE221120720266
Qualified at Bantry

5th. Frank & T Burke, Donoman, Croom, Co. Limerick.
Bred by Frank & T Burke, Donoman, Croom, Co. Limerick..
Sire: EDJ, Dam: Charolais, Tag No: IE24144230167
Qualified at Bandon

The Suckler Heifer All Ireland Championship 2007

The Suckler Heifer All Ireland Championship
Swinford - Saturday 18th August 2007

1st. Sean O'Brien, Ballydrowen, Burnfoot, Co. Donegal.
Bred by Sean O'Brien, Ballydrowen, Burnfoot, Co. Donegal
Dam: Belgian Blue, Tag No: IE161036040051
Qualified at Grange

2nd. Robert & Mark Mc Givern, Carrigtwohill, Co. Cork.
Bred by: Tommy Fitzgerald, Portlaoise, Co. Laois.
Sire: Malibu, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 221120720266
Qualified at Ossory

3rd. Gavin Browne, Churchill, Letterkenny, Co. Donegal.
Bred by John Raney
Sire: Charolais, Dam: Limousin Cross, Tag No: UK956176507908
Qualified at Ardara

4th. Richard O'Beirne, Kilconly, Tuam, Co. Galway.
Bred by Mr Shanaghan, Ballintubber.
Sire: Limousin, Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: 311284570184
Qualified at Claremorris

5th. A & W Corscadden, Garvanagh, Ballintra, Co. Donegal.
Bred by A & W Corscadden, Garvanagh, Ballintra, Co. Donegal.
Dam: Belgian Blue Cross, Tag No: IE161540020166
Qualified at Bonagee

The Pedigree Suckler Type Heifer All Ireland Championship 2007

The Pedigree Suckler Type Heifer All Ireland Championship
Claremorris - Sunday 5th August 2007

1st. Garrett Behan, Cloneygowan, Portlaois, Co. Laois.
Bred by John Stone, Bandon, Co. Cork.
Sire: Bosten Barney, Dam: Hilery, Tag No: IE1415224 40232
Qualified at Enniscorthy

2nd. Joe Jordon, Bonniconlon, Co. Mayo.
Bred by Joe Jordon, Bonniconlon, Co. Mayo.
Sire: Hillcrest Naughty, Dam: Rathlee Jamie, Tag No: 321501920108
Qualified at Roundfort

3rd. Donie McKeon, Enniscrone, Co. Sligo.
Bred by Donie McKeon, Enniscrone, Co. Sligo.
Sire: Milan Shloer, Dam: Milan Sukie, Tag No: 321461540448
Qualified at Crossmolina

4th. James Barrett, Crannagh, Cloghans, Ballina, Co. Mayo.
Bred by James Barrett, Crannagh, Cloghans, Ballina, Co. Mayo.
Sire: Ultra, Dam: Segidille, Tag No: 271156040004
Qualified at Crossmolina

5th. Mary E McLoughlin, Carvoderra, Bellacorick, Ballina, Co. Mayo.
Bred by Mary E McLoughlin, Carvoderra, Bellacorick, Ballina, Co. Mayo.
Sire: Ferry, Dam: Ballydaniel Pampass, Tag No: 221153590126
Qualified at Crossmolina

6th. Joe Jordon, Bonniconlon, Co. Mayo.
Bred by Joe Jordon, Bonniconlon, Co. Mayo.
Sire: Celtic Nobleman, Dam: Killduff Jill, Tag No: 311722450266
Qualified at Roundfort

Home Crafts

The Glenisk All Ireland Home Cooking Championship 2007

The Glenisk All Ireland Home Cooking Championship

1st. Maureen Kelleher McNally, Kilclare P.O., Carrick-on-Shannon, Co. Leitrim.
Qualified at Ossory

2nd. Rachael Wright, Blackmoon, Donard, Co. Wicklow.
Qualified at Tinahealy

3rd. Michelle Crowla-Nealon, Carrowkelly, Ballina, Co. Mayo.
Qualified at Bonniconlon

The Bord Bia Quality Potato All Ireland Championship 2007

The Bord Bia Quality Potato All Ireland Championship

1st. Michael Mc Goldrick, Kilcoosey, Dromahair, Co. Leitrim.
Qualified at Manorhamilton

2nd. Martin Lawlor, Bridge Gardens, Durrow, Co Laois.
Qualified at Ossory

3rd. Harold Lawlor, Floraville, Mill Road, Durrow, Co. Laois.
Qualified at Ossory

4th. Stephen Ryan, Blacklion, Blueball, Tullamore, Co Offaly.
Qualified at Ossory

5th. Simon Curren, Moyglass, Fethard, Co. Tipperary.
Qualified at Clonmel

6th. Malachy McGoldrick, Kilcoosey, Dromahair, Co. Leitrim.
Qualified at Grange

The Bridge House Collection of Vegetables All Ireland Championship 2007

The Bridge House Collection of Vegetables All Ireland Championship

1st. Harold Lawlor, Florvaille, Mill Road, Durrow, Co. Laois.
Qualified at Ossory

2nd. Michael Walton, Kilmacowen, Ballisadare, Co. Sligo.
Qualified at Strandhill

3rd. NO THIRD PRIZE AWARDED

4th. Andrew Michael Moynihan, Ardaneinie, Mallow Road, Killarney, Co. Kerry.
Qualified at Kilgarvan

Dog

Gain Dog Food Large Dog All Ireland Championship 2007

Gain Dog Food Large Dog All Ireland Championship
Clonaslee - Sunday 9th September 2007

1st. Joe Lyons, Lismacannagin, Mountnugent, Co Cavan. Qualified Virginia

2nd. David Connaughton, Kilcahill, Claregalway, Co Galway. Qualified Moate

3rd. Declan Brady,66 Ardkeen, Cavan. Qualified Bailieboro

4th. Clair Holston, 21 Ballyclare Court, Ballyleague, Co Roscommon. Qualified Castlerea

The Gain Dog Food Toy Dog All Ireland Championship 2007

The Gain Dog Food Toy Dog All Ireland Championship
Clonaslee - Sunday 9th September 2007

1st & Best Handler. Hannah Kelly, Kiltoom, Co Roscommon.
Qualified at Moate

2nd. Claire Moroney, Miltown Malbay, Co Clare.
Qualified at Cappamore

3rd. Sarah Ruthledge, Ballinahaglist, Ballina, Co. Mayo.
Qualified at Loughrea

4th. Laura O'Donovan, Cooligboy, Carhue, Trimoleague, Bandon, Co, Cork.
Qualified at Ballyvourney

Sheep

The Osmonds Eccofleece Scotch Blackface Ewe Lamb All Ireland Championship

The "Osmonds Eccofleece" Scotch Blackface Ewe Lamb All Ireland Championship
Kilgarvan - Saturday 25th August 2007

1st. Danny McCarthy, Coonane, Glengarriff, Co. Cork.

2nd. Dan McCarthy, Derryfadda, Lealkil Bantry, Co. Cork.

3rd. Dan McCarthy, Coonane, Glengarriff, Co. Cork.

The Osmonds Eccofleece Cheviot Ewe Lamb All Ireland Championship

The Osmonds Eccofleece Cheviot Ewe Lamb All Ireland Championship
Carnew - Saturday, 21st July 2007

1st. James Mervyn Griffin, Kilballyowen, Aughrim, Co. Wicklow.

2nd. John Driver, Cranareen, Rathdangan, Co. Wicklow.

3rd. Abe Hobson, Coolmanagh, Hacketstown, Co. Carlow.

Poultry

The All Ireland Female Bantam Chicken Championship 2007

The All Ireland Female Bantam Chicken Championship
Swinford - Saturday 18th August 2007

1st. Aiden Flanagan, Crossmolina, Co. Mayo.
Qualified at Bonniconlon

2nd. John Dowling, Rathnamanagh, Crossmolina, Co. Mayo.
Qualified at Swinford

3rd. John Oakman, Lissakillen, Glasson, Athlone, Co. Westmeath.
Breed: Bantam Sussex, Colour: White With Black Neck
Qualified at Athenry

4th. John Dowling, Rathnamanagh, Crossmolina, Co. Mayo.
Qualified at Swinford

5th. Patricia McGrath, Gortnalon, Gurteen, Ballinasloe, Co. Galway.
Breed: Wynanndotte, Colour: Golden
Qualified at Gort

The Redmills All Ireland Poultry Championship 2007

The Redmills All Ireland Poultry Championship
Tullamore - Saturday 12th August 2007

1st. Boylan Family, Haylands, Blessington, Co. Wicklow.
Breed: Cochin, Sex: Female, Colour: White
Qualified at Tinahealy

2nd. Andrew Thorpe, Ballyhogue, Enniscorthy, Co. Wexford.
Qualified at Moate

3rd. Andrew Thorpe, Ballyhogue, Enniscorthy, Co. Wexford.
Breed: Sussex, Sex: Female, Colour: Light
Qualified at Tinahealy

4th. Joseph Payne, Thornwell House, Edenderry, Co. Offaly.
Breed: Rhode Island Red, Sex: Female, Colour: Red
Qualified at Athlone

5th. Matthew Mc Grath, Gortnalon, Gurteen, Ballinasloe, Co Galway.
Breed: Buff Sussex, Sex: Female
Qualified at Athenry

6th. Joseph Payne,Thornwell House, Edenderry, Co. Offaly.
Breed: Rhode Island Red, Sex: Female, Colour: Red
Qualified at Athlone

7th. Matthew Mc Grath, Gortnalon, Gurteen, Ballinasloe, Co. Galway.
Breed: Cuckoo Maran, Sex: Female, Colour: Cuckoo Grey
Qualified at Bonniconlon